U svetlu trenutnih ekonomskih izazova i tehnoloških inovacija, stručnjaci analiziraju buduće trendove u Srbiji, sa posebnim osvrtom na uticaj veštačke inteligencije na privredu i tržište rada.
Ekonomska predviđanja za Srbiju do kraja 2024. godine
Prema mišljenju Aleksandre Đurđević, potpredsednice Delta Holdinga i generalne direktorke Delta Auto grupe, očekuje se umereni rast globalne privrede do kraja 2024. godine, ukoliko ne dođe do značajnijih nepredviđenih događaja. Inflacija će i dalje biti u fokusu centralnih banaka širom sveta, posebno nakon perioda visokih inflatornih pritisaka.
Đurđević ističe da će cene energenata, posebno nafte i gasa, verovatno varirati zbog geopolitičke situacije. Međutim, očekuje se povećanje ulaganja u obnovljive izvore energije, poput solarne energije i drugih oblika čiste energije. Ovo bi moglo imati značajan uticaj na energetsku politiku Srbije u narednom periodu.
Politike vlada vodećih svetskih sila, ratni sukobi i krize neizbežno se odražavaju na sva tržišta, uključujući i srpsko. Ostaje da se vidi kako će nedavno održani izbori za Evropski parlament uticati na buduće prilike, kao i kakve će posledice imati američki predsednički izbori u novembru. Ovi događaji mogu imati značajan uticaj na ukupne ekonomske tokove i međunarodne odnose, što će se neminovno odraziti i na srpsku ekonomiju.
Investicije i kreditiranje u trenutnom ekonomskom okruženju
Kada je reč o uzimanju kredita, Đurđević savetuje oprez i pažljivo razmatranje trenutnih ekonomskih uslova. Očekuje se nastavak stabilizacije inflacije, što bi trebalo pozitivno da utiče na kamatne stope. Međutim, odluka o uzimanju kredita zavisi od mnogih faktora, uključujući lične finansijske okolnosti i konkretne potrebe.
Za one sa stabilnim poslom i redovnim primanjima, uzimanje kredita za kupovinu nekretnine može biti razumna opcija. Dinarski krediti nose određeni nivo sigurnosti zbog izbegavanja valutnog rizika, dok bi krediti u evrima mogli biti povoljniji ako se očekuje stabilnost ili jačanje dinara u odnosu na evro. Đurđević ne preporučuje razmatranje gotovinskih kredita u ovom trenutku.
Što se tiče investicija, ulaganje u nekretnine i dalje je najdominantniji oblik investiranja u Srbiji. Ovo tržište tradicionalno pokazuje stabilnost i tendenciju rasta. Međutim, Đurđević ističe da ulaganje u fondove, iako još uvek nije toliko zastupljeno kao u razvijenijim zemljama, može biti isplativije uz veće rizike.
Za klijente većih finansijskih mogućnosti, koji žele da diverzifikuju svoja ulaganja, startapovi mogu biti zanimljiva opcija, posebno u IT sektoru gde Srbija pokazuje značajan potencijal za inovacije i razvoj. Takođe, ulaganje u druge biznise može biti atraktivna opcija za one koji žele da prošire svoj investicioni portfolio.
Zlato se i dalje smatra sigurnom investicijom, posebno u vremenima ekonomske nesigurnosti i nestabilnosti. Međutim, važno je napomenuti da zlato ne obezbeđuje prihod kao što to čine nekretnine ili dividende kod akcija, a postoje i troškovi skladištenja koje treba uzeti u obzir.
Tržište rada i tehnološki razvoj
Tržište rada u Srbiji prolazi kroz period značajnih transformacija, prvenstveno pod uticajem ubrzanog tehnološkog razvoja i pojave veštačke inteligencije. Ovi faktori već sada značajno redefinišu postojeće poslovne sisteme i radne procese.
Očekuje se dalji uspon automatizacije i digitalizacije procesa rada, ali i pojava novih industrija i profesija koje će otvoriti nove prilike za zapošljavanje. Ovo nameće potrebu za konstantnim prilagođavanjem i kontinuiranim učenjem kako bi se uhvatio korak sa brzim promenama na tržištu rada.
Đurđević ističe da su primetne i promene u očekivanjima zaposlenih, posebno kod mlađih generacija. Kompanije se sve više fokusiraju na takozvani "employer branding" i razvijaju strategije kako da privuku i zadrže talentovane kadrove. Ovo dovodi do intenzivne "borbe za talente" na tržištu rada.
Način rada se transformiše, a sama percepcija posla se menja. Sve ovo su faktori koji značajno utiču na dinamiku tržišta rada u Srbiji i zahtevaju prilagođavanje kako poslodavaca, tako i zaposlenih.
Uticaj veštačke inteligencije na budućnost rada i privrede
Veštačka inteligencija predstavlja novu eru u mnogim oblastima života i rada. Ona menja mnoge naše životne postavke i otvara brojna etička, kao i praktična pitanja za budućnost koju još uvek ne možemo u potpunosti da sagledamo.
Đurđević ističe da veštačka inteligencija nudi ogroman potencijal za unapređenje mnogih oblasti, ali ujedno donosi i izazove kojima je neophodno pristupiti sa posebnom pažnjom. Cilj je da ishodi primene veštačke inteligencije budu bezbedni i pouzdani.
Automatizacija procesa i robotizacija će nesumnjivo povećati efikasnost i smanjiti troškove rada. Međutim, ovo će dovesti i do značajnih promena u mnogim profesijama, pa čak i do nestajanja nekih zanimanja. Kao posledica toga, javlja se potreba za prekvalifikacijom radne snage i modifikacijom sistema obrazovanja kako bi se prilagodio novim zahtevima tržišta rada.
Veštačka inteligencija postaje sve prisutnija u našem svakodnevnom životu, i može se očekivati da će njena primena biti sve šira u gotovo svim oblastima. Ovo će dovesti do efikasnijeg funkcionisanja sistema i procesa, boljeg upravljanja resursima i optimizacije različitih aktivnosti.
Međutim, sa sve većom integracijom veštačke inteligencije u društvo, biće neophodno regulisati konkretna pravila i etičke smernice prilikom njene implementacije. Đurđević naglašava važnost odgovornog korišćenja veštačke inteligencije i potrebu za uspostavljanjem adekvatnih regulatornih okvira.
U zaključku, ekonomska situacija u Srbiji do kraja 2024. godine biće pod uticajem globalnih trendova, sa posebnim naglaskom na razvoj veštačke inteligencije i njene implikacije na tržište rada i privredu u celini.