Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Ekonomska predviđanja i tržište rada u Srbiji do 2024.

Ekonomska situacija u Srbiji je tema od velikog interesa za mnoge građane i stručnjake. Monika Husar, priznata komunikološkinja i direktorka agencije za odnose s javnošću, deli svoja predviđanja o ekonomskim trendovima, tržištu rada i investicijama do kraja 2024. godine.

Ekonomska stabilnost i tržište rada u Srbiji

Ekonomska predviđanja za Srbiju do kraja 2024. godine ukazuju na period relativne stabilnosti, prema mišljenju Monike Husar. Uprkos značajnim poskupljenjima u prethodnim godinama, očekuje se da će naredni period doneti manje turbulencije na tržištu. Husar ističe: "Do kraja 2024. očekujem ipak relativnu ekonomsku stabilnost, čak i ako bude nekih sitnijih korekcija cena."

Tržište rada u Srbiji suočava se sa jedinstvenim izazovima. Nedostatak radne snage u različitim sektorima postaje sve izraženiji problem. Husar predviđa da će ova situacija dovesti do povećanog prisustva stranih radnika, posebno iz azijskih i afričkih zemalja. Ova promena će, prema njenim rečima, doprineti stvaranju novog kosmopolitskog duha u urbanim sredinama Srbije.

Investicije i kreditiranje u trenutnom ekonomskom okruženju

Kada je reč o investicijama i kreditiranju, Husar zauzima optimističan stav. Ona smatra da su krediti često neophodan alat za realizaciju važnih životnih investicija. "Da, uzela bih kredit!" izjavljuje Husar, naglašavajući da je malo ko dovoljno disciplinovan da štedi duži vremenski period za velike investicije.

Međutim, Husar naglašava važnost pažljivog razmatranja uslova kreditiranja. Ona savetuje: "Nemam preferirani tip kredita, valute i kamatne stope, već bih se pre ulaska u dug ozbiljno konsultovala pre svega sa stručnjacima, ali i prijateljima i poznanicima koji su u sličnim kreditnim situacijama." Ovaj pristup ilustruje potrebu za informisanim odlučivanjem u finansijskim pitanjima.

Najpovoljnije investicije u trenutnom ekonomskom kontekstu

Kada je reč o investicijama, Husar bez oklevanja preporučuje ulaganje u nekretnine. Ona objašnjava: "Sa svojim životnim i stambenim iskustvom sasvim mi je jasno da cene nekretnina konstantno rastu i da su jedna od najstabilnijih 'valuta'." Ovo mišljenje odražava dugoročnu stabilnost tržišta nekretnina u poređenju sa drugim oblicima investicija.

Husar takođe ističe dodatnu vrednost investiranja u nekretnine koja prevazilazi čisto finansijski aspekt. Ona navodi da nekretnine pružaju neprocenjivu životnu vrednost, bilo da se koriste za rešavanje stambenog pitanja ili kao mesto za odmor i sticanje životnih iskustava. Ovaj holistički pristup investiranju naglašava važnost balansa između finansijske dobiti i kvaliteta života.

Budućnost tržišta rada i uticaj veštačke inteligencije

Govoreći o budućnosti tržišta rada, Husar predviđa značajne promene. Ona očekuje sve veću fluidnost u radnim odnosima, sa trendom ka čestim promenama poslova i čak zanimanja. Frilenseri, preduzetničke agencije i male firme će, prema njenom mišljenju, postati sve zastupljeniji na tržištu rada.

Kada je reč o uticaju veštačke inteligencije (VI) na tržište rada, Husar zauzima uravnotežen stav. Ona smatra da će VI nastaviti da bude alat kojim će upravljati ljudi, a ne zamena za ljudski rad. Međutim, ona izražava zabrinutost zbog potencijalnog uticaja VI na kreativne industrije, posebno film i vizuelnu umetnost.

Husar upozorava: "Strepim od njenog mogućeg uticaja na industriju zabave i umetnosti, odnosno generičkog pristupa kreativnim industrijama, što bi na koncu moglo da osiromaši naše živote i civilizacije." Ova izjava naglašava potrebu za pažljivim balansiranjem tehnološkog napretka i očuvanja ljudske kreativnosti i kulturne raznolikosti.

U zaključku, ekonomska predviđanja za Srbiju do 2024. godine ukazuju na period relativne stabilnosti, uz izazove na tržištu rada i potencijalne promene uzrokovane tehnološkim napretkom. Investiranje u nekretnine ostaje preporučena strategija, dok se tržište rada prilagođava novim realnostima, uključujući i uticaj veštačke inteligencije.