U svetu globalne ekonomije, disparitet između korporativne moći i nacionalnih ekonomija postaje sve izraženiji. Apple, tehnološki gigant iz Sjedinjenih Država, nedavno je demonstrirao svoju neverovatnu ekonomsku snagu, nadmašivši ukupni bruto domaći proizvod (BDP) svih zemalja nekadašnje Jugoslavije zajedno.
Apple-ova dominacija na globalnom tržištu
U oktobru prošle godine, Apple je zauzeo poziciju najvrednijeg preduzeća na svetu. Njegova tržišna vrednost je dostigla neverovatnu cifru koja je bila približno 12 puta veća od ukupnog BDP-a svih zemalja koje su nekada činile Socijalističku Federativnu Republiku Jugoslaviju (SFRJ). Ova fascinantna činjenica ilustruje ogromnu ekonomsku moć koju pojedinačne korporacije mogu akumulirati u današnjem globalizovanom svetu.
Mesečnik "Biznis i finansije" u svojoj najnovijoj godišnjoj ediciji "Biznis Top" predstavio je zanimljivu hipotetičku situaciju. Kada bi se celokupna novostvorena vrednost svih bivših jugoslovenskih republika pretvorila u novčana sredstva, to bi bilo dovoljno za kupovinu tek oko 8% akcija kompanije Apple. Od toga, Srbiji bi pripalo svega nešto više od 2% akcija ovog tehnološkog giganta.
Poređenje prihoda: Globalni lideri naspram bivše SFRJ
Razlika u ekonomskoj moći postaje još očiglednija kada se uporede prihodi vodećih svetskih kompanija sa BDP-om bivše Jugoslavije. Na primer, američki maloprodajni gigant Walmart je u prošloj godini ostvario prihode od približno 630 milijardi dolara. Nasuprot tome, procenjeni ukupni BDP svih zemalja nekadašnje Jugoslavije za 2023. godinu iznosio je oko 289 milijardi dolara, prema podacima istraživačke platforme Statista.
Da bismo bolje razumeli ovu razliku, možemo uporediti Walmart sa najvećom srpskom kompanijom po prihodima - Elektroprivredom Srbije (EPS). Prihodi Walmarta su bili otprilike 140 puta veći od prihoda EPS-a, koji su iznosili oko 4,5 milijardi dolara ili 498 milijardi dinara prema podacima Agencije za privredne registre (APR).
Vodeće kompanije u Srbiji po prihodima i profitabilnosti
Pored EPS-a, među vodećim kompanijama u Srbiji po prihodima u 2023. godini našle su se i:
- Naftna industrija Srbije (NIS) sa prihodima od približno 394,9 milijardi dinara
- Srbijagas sa oko 174,2 milijarde dinara
- Delhaize Srbija sa otprilike 155,5 milijardi dinara
- Zijin Mining sa prihodima od približno 131,4 milijarde dinara
Što se tiče profitabilnosti, EPS je nakon dve godine negativnog poslovanja, u 2023. godini postao najprofitabilnija kompanija u Srbiji. Ostvario je zaradu od oko 112,4 milijarde dinara, što čini značajnih 8,7% dobiti cele privrede. Sledili su:
- Zijin Mining sa dobiti od približno 82,3 milijarde dinara
- NIS sa oko 41,9 milijardi dinara
- Telekom Srbija sa otprilike 34,2 milijarde dinara
- Zijin Copper Srbija sa dobiti od približno 19,2 milijarde dinara
Implikacije globalne ekonomske nejednakosti
Ovi podaci jasno ukazuju na ogromnu koncentraciju ekonomske moći u rukama globalnih korporativnih giganata. Činjenica da jedna kompanija, kao što je Apple, može imati tržišnu vrednost koja daleko prevazilazi BDP čitavog regiona, pokreće važna pitanja o globalnoj ekonomskoj nejednakosti i distribuciji bogatstva.
Ova situacija takođe naglašava izazove sa kojima se suočavaju manje ekonomije u globalnom tržištu. Dok kompanije poput Apple-a i Walmart-a ostvaruju prihode koji premašuju BDP mnogih zemalja, manje ekonomije se bore da ostanu konkurentne i privuku investicije.
U zaključku, poređenje ekonomske snage Apple-a i drugih globalnih korporacija sa BDP-om bivše SFRJ pruža fascinantan uvid u savremene ekonomske realnosti. Ono naglašava potrebu za preispitivanjem globalnih ekonomskih struktura i razmatranjem načina za postizanje pravednijeg i uravnoteženijeg ekonomskog rasta na globalnom nivou.