Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

ECB razmatra smanjenje kamatnih stopa zbog ekonomskih izazova

Evropska centralna banka (ECB) razmatra značajno smanjenje kamatnih stopa u oktobru zbog usporenog ekonomskog rasta i potencijalnog pada inflacije ispod ciljane vrednosti. Ova odluka mogla bi imati dalekosežne posledice na evropsku ekonomiju.

Predstojeće smanjenje kamatnih stopa ECB-a

Kamatne stope Evropske centralne banke postale su ključna tema ekonomskih diskusija. Fransoa Vilero de Galo, predsednik Francuske centralne banke, nedavno je izjavio da će ECB najverovatnije smanjiti kamatne stope 17. oktobra. Ovaj potez je direktan odgovor na slabljenje ekonomskog rasta i rastući rizik da inflacija padne ispod ciljanih dva procenta.

Tokom protekle dve godine, ECB je već dva puta smanjila stope sa rekordnih visina. Tržišta sada anticipiraju još brže ublažavanje monetarne politike, sa očekivanim promenama ne samo u oktobru, već i u decembru. Ova očekivanja su posledica činjenice da inflatorni pritisci popuštaju brže nego što su kreatori politike prvobitno predviđali.

Balansiranje rizika inflacije i ekonomskog rasta

Vilero de Galo je naglasio promenu u percepciji rizika. "U protekle dve godine, naš primarni rizik bio je da inflacija premaši naš cilj od dva procenta," objasnio je. "Sada moramo obratiti pažnju i na suprotan scenario - da zbog slabog rasta i previše restriktivne monetarne politike inflacija padne ispod cilja." Ova izjava ukazuje na kompleksnost izazova sa kojima se suočavaju centralni bankari u balansiranju ekonomskog rasta i stabilnosti cena.

Kristin Lagard, predsednica ECB-a, prošle nedelje je takođe nagovestila mogućnost smanjenja kamatnih stopa u oktobru. Od tada, sve više donosilaca odluka podržava ovaj potez, što ukazuje na rastući konsenzus unutar institucije.

Dugoročne projekcije i "neutralna" stopa

Vilero je izneo i dugoročnije projekcije, predviđajući dodatna smanjenja kamatne stope na depozite sa trenutnih 3,5% u narednoj godini. On smatra da bi ECB trebalo da dostigne "neutralnu" stopu - onu koja ne usporava, ali ni ne podstiče rast - do 2025. godine.

Iako nije precizirao tačnu vrednost neutralne stope, Vilero je napomenuo da tržišta procenjuju da je ona oko dva procenta. To bi moglo značiti još približno šest smanjenja, uključujući dva ove godine i četiri 2025. godine, pod pretpostavkom da ECB nastavi sa praksom smanjenja za po 25 baznih poena.

Uticaj geopolitičkih događaja na monetarnu politiku

Uprkos nedavnom naglom skoku cena nafte zbog krize na Bliskom istoku, Vilero je istakao da ECB obično ne reaguje na takve privremene šokove, pod uslovom da ne utiču na osnovne cene. Ovo ukazuje na strateški pristup centralne banke u odvajanju kratkoročnih tržišnih fluktuacija od dugoročnih ekonomskih trendova.

"Pobeda nad inflacijom je na vidiku, ali to nije razlog da se opustimo i odustanemo od zacrtanog kursa," dodao je Vilero, naglašavajući potrebu za kontinuiranim oprezom i pažljivim upravljanjem monetarnom politikom.

U zaključku, predstojeće odluke ECB-a o kamatnim stopama će imati značajan uticaj na evropsku ekonomiju. Balansiranje između podsticanja ekonomskog rasta i održavanja stabilnosti cena ostaje ključni izazov za centralne bankare u narednom periodu.