Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) razmatra odobravanje značajnog zajma Srbiji za unapređenje energetske efikasnosti u obrazovnim ustanovama. Ovaj potencijalni projekat mogao bi dovesti do značajnih ušteda energije i smanjenja emisije ugljen-dioksida u školama širom zemlje.
EBRD-ov plan za unapređenje energetske efikasnosti u srpskim školama
EBRD razmatra mogućnost odobravanja zajma u vrednosti od približno 100 miliona evra Srbiji. Ovaj značajan finansijski poduhvat ima za cilj implementaciju mera energetske efikasnosti i poboljšanje održivosti zgrada u gotovo 70 obrazovnih ustanova širom različitih opština u zemlji. Projekat, čije će sprovođenje biti u nadležnosti Ministarstva za javna ulaganja Srbije i lokalnih samouprava, obećava značajne koristi za škole na teritoriji cele države.
Glavni ciljevi ovog ambicioznog projekta uključuju:
- Smanjenje potrošnje energije i resursa
- Redukciju emisije CO2
- Dekarbonizaciju građevinskog sektora u Srbiji
- Unapređenje održivosti školskih objekata
- Poboljšanje uslova boravka učenika i nastavnika u školama
Očekuje se da će implementacija ovih mera energetske efikasnosti rezultirati značajnim uštedama energije i doprineti smanjenju emisije ugljen-dioksida, u skladu sa EBRD-ovom metodologijom tranzicije zelene ekonomije (GET). Pored toga, projekat bi trebalo da ojača kapacitete za razvoj i implementaciju investicija u javnu infrastrukturu, kao i da unapredi njihovu celokupnu efikasnost i efektivnost.
Istorija ulaganja u energetsku efikasnost u Srbiji
Ovaj potencijalni zajam EBRD-a nije prvi korak Srbije ka unapređenju energetske efikasnosti u javnim objektima. Prema nacrtu Strategije razvoja energetike, koji je prošao javnu raspravu tokom leta, Ministarstvo rudarstva i energetike je u periodu od 2014. do 2021. godine sprovelo sedam javnih poziva za rehabilitaciju javnih objekata u jedinicama lokalne samouprave kroz aktivnosti Budžetskog fonda za unapređenje energetske efikasnosti.
U okviru ovih poziva, uspešno je realizovano 107 projekata, sa ukupnom investicijom od približno 14,4 miliona evra. Od tog iznosa, sredstva Budžetskog fonda činila su oko 8,9 miliona evra. Ovi projekti su prvenstveno obuhvatili energetsku rehabilitaciju škola, vrtića, domova zdravlja i zgrada opština, demonstrirajući posvećenost vlade unapređenju energetske efikasnosti u javnom sektoru.
Nedavne inicijative i budući planovi
Krajem jula ove godine, ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović uručila je ugovore za energetsku sanaciju objekata od javnog značaja u 41 opštini i gradu u Srbiji. Ova inicijativa predstavlja značajan korak napred u naporima zemlje da poboljša energetsku efikasnost svojih javnih zgrada.
Ministarka je tom prilikom izjavila: "Ministarstvo je ove godine izdvojilo 800 miliona dinara (otprilike sedam miliona evra), što je dvostruko više sredstava u odnosu na prethodnu godinu, za energetsku sanaciju vrtića i predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola, fakulteta, biblioteka, domova kulture, zdravstvenih ustanova, zgrada opštinskih uprava, kao i za rekonstrukciju javnog osvetljenja u 41 opštini i gradu." Ukupna vrednost ulaganja ministarstva i lokalnih samouprava za ovaj program iznosi gotovo 1,3 milijarde dinara.
U okviru ovog programa, planirano je finansiranje radova za poboljšanje energetske efikasnosti u 15 škola širom Srbije, uključujući muzičku školu u Valjevu i osnovne škole u gradovima poput Niša, Kragujevca, Ljubovije, Zaječara, Kraljeva, Kule, Despotovca, Velike Plane, Tutina i Ljiga, kao i škole u Vladimircima, Svilajncu i Ražnju.
Potencijalni zajam EBRD-a od 100 miliona evra, o kojem će se odluka doneti 4. decembra, mogao bi značajno proširiti ove napore i ubrzati tranziciju ka energetski efikasnijim i održivijim školskim objektima širom Srbije.
U zaključku, ulaganje u energetsku efikasnost školskih objekata u Srbiji predstavlja višestruku korist: ne samo da će doprineti smanjenju emisije CO2 i uštedi energije, već će takođe poboljšati uslove za učenje i rad u školama, istovremeno podržavajući šire ciljeve održivog razvoja i zelene tranzicije u zemlji.