Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Džong Šanšan kritikuje tehnološke gigante Kine

Džong Šanšan, najbogatiji čovek Kine, nedavno je pokrenuo žestoku kritiku protiv vodećih tehnoloških kompanija u zemlji. Njegove primedbe fokusirane su na podsticanje online negativnosti i izazivanje cenovnih ratova koji su značajno uticali na vrednost njegovog carstva flaširane vode.

Sukob sa tehnološkim gigantima

Na nedavnom okupljanju u provinciji Đangsi, osnivač kompanije Nongfu Spring Co. izneo je ozbiljne optužbe protiv platforme za online kupovinu PDD. Džong tvrdi da je ova kompanija narušila cenovni sistem koji je njegova firma godinama pažljivo gradila. "Cenovni sistem koji koristi Pinduoduo nanosi ogromnu štetu kineskim brendovima i industrijama," izjavio je Džong, prema navodima lokalnih medija koje prenosi Bloomberg.

Međutim, kritike se nisu zaustavile na PDD-u. Džong je takođe zatražio javno izvinjenje od Džanga Jiminga, osnivača ByteDance-a, kompanije koja je vlasnik globalno popularne aplikacije TikTok. Razlog za ovu neobičnu molbu leži u navodnom tolerisanju online trolova koji su, prema Džongovom mišljenju, nepravedno poredili njega sa pokojnim osnivačem konkurentske kompanije Hangzhou Wahaha Group Co.

Algoritmi pod lupom

Posebno oštre kritike upućene su na račun algoritama kompanije ByteDance. Džong tvrdi da su ovi sofisticirani sistemi veštačke inteligencije pojačavali negativnu kampanju protiv njega, što je dovelo do značajnog narušavanja njegovog javnog imidža. "Očekujem iskreno izvinjenje od Džanga Jiminga i svih medija koji su me lično povredili širenjem neistina," izjavio je Džong, naglašavajući ozbiljnost situacije.

Ove neočekivane izjave dolaze nakon niza izazova s kojima se Džong suočio tokom protekle godine. Nakon smrti Džong Činghua, osnivača kompanije Hangzhou Wahaha, u februaru, kineski nacionalisti su na internetu pokrenuli kampanju neopravdanih poređenja između dvojice poslovnih lidera. Ova kampanja je uključivala kritike kvaliteta vode Nongfu Spring, ambalaže, pa čak i poslovnih strategija kompanije.

Finansijske posledice online negativnosti

Posledice ove online kampanje bile su ozbiljne i merljive. Tržišna kapitalizacija kompanije Nongfu Spring doživela je značajan pad, rezultirajući gubitkom od približno 20 milijardi dolara od početka godine. Ovaj finansijski udarac privremeno je koštao Džonga titule najbogatijeg Kineza u avgustu. Međutim, uprkos ovim izazovima, Džong je uspeo da povrati svoju poziciju na vrhu liste najbogatijih, sa trenutnom neto vrednošću od oko 52,2 milijarde dolara, prema indeksu Bloomberg Billionaires.

Kritika vlade i e-trgovine

Džongove kritike nisu bile ograničene samo na tehnološke kompanije. Na društvenim mrežama u Kini kruže snimci u kojima on otvoreno kritikuje kinesku vladu zbog "nemara" u regulisanju e-trgovinskih platformi. Prema njegovom mišljenju, ove platforme su podstakle trend niskih cena među kompanijama i potrošačima, što je dovelo do štetnih cenovnih ratova.

Ovi cenovni ratovi između potrošačkih brendova eskalirali su u poslednje dve godine, primarno zbog nastojanja kompanija da privuku sve štedljivije kineske potrošače. Ovaj trend nije zaobišao ni tradicionalne industrije - od proizvođača automobila do lanaca restorana, mnogi su se uključili u agresivno snižavanje cena. Čak je i Nongfu Spring bio primoran da lansira novu, jeftiniju liniju flaširane vode kako bi ostao konkurentan.

Finansijski izazovi za Nongfu Spring

Finansijski izveštaji za avgust pokazuju da je Nongfu zabeležio najsporiji rast polugodišnje dobiti od svog izlaska na berzu 2020. godine. Ovaj usporeni rast pripisan je slabijim rezultatima u sektoru proizvoda za piće, što dodatno naglašava ozbiljnost situacije sa kojom se kompanija suočava.

Kao pripadnik starije generacije milijardera koji su svoje bogatstvo stekli u tradicionalnijim sektorima poput proizvodnje, Džong je oduvek bio kritički nastrojen prema internet industriji. Ovo se jasno vidi u njegovim nedavnim izjavama: "Šteta koju izazivaju ljudi koristeći nauku i tehnologiju je mnogo veća nego šteta običnih ljudi," rekao je Džong, kritikujući način na koji tehnološke firme koriste algoritme za prilagođavanje sadržaja korisnicima.

Budućnost tradicionalnog poslovanja u digitalnom dobu

Džongov stav prema modernim metodama prodaje je takođe jasan. On je izrazio prezir prema kompanijama koje svoje proizvode prodaju putem livestreaminga, nazivajući ih "kompanijama bez korena". "Nikada to neću raditi," kategorično je izjavio Džong, naglašavajući svoju posvećenost tradicionalnim poslovnim modelima.

Ovaj sukob između tradicionalnih industrija i novih tehnoloških giganta postavlja važna pitanja o budućnosti poslovanja u Kini. Dok kompanije poput Nongfu Spring nastoje da održe svoje pozicije na tržištu, suočavaju se sa sve većim izazovima koje donose digitalne platforme i promenjeni obrasci potrošnje.

U zaključku, kritike najbogatijeg čoveka Kine, Džong Šanšana, usmerene ka tehnološkim kompanijama, otkrivaju dublje tenzije između tradicionalnih i novih industrija u zemlji. Ova situacija naglašava potrebu za balansiranim pristupom koji bi omogućio koegzistenciju različitih poslovnih modela u brzo menjajućem kineskom tržištu.