Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Dugovi za struju u Crnoj Gori: Izazovi i rešenja

U Crnoj Gori, pitanje dugova za električnu energiju predstavlja značajan izazov za Elektroprivredu (EPCG) i građane. Ukupan dug od približno 113 miliona evra ukazuje na kompleksnost situacije i potrebu za efikasnim rešenjima.

Stanje dugova za struju u Crnoj Gori

Građani Crne Gore trenutno duguju EPCG skoro 113 miliona evra za potrošenu električnu energiju. Ovaj iznos predstavlja značajan finansijski teret za kompaniju, koja se suočava sa izazovima na tržištu energije. EPCG ističe da kupuje struju na berzi po cenama koje su desetostruko veće od onih po kojima je isporučuje građanima, što dodatno naglašava ozbiljnost situacije.

Uprkos ovim izazovima, primećuje se pozitivan trend u Podgorici, glavnom gradu Crne Gore. Broj domaćinstava koja redovno izmiruju svoje obaveze za utrošenu električnu energiju je u porastu. Ovo poboljšanje se pripisuje različitim kampanjama koje je EPCG pokrenula s ciljem poboljšanja naplate.

Mere za poboljšanje naplate računa za struju

Kampanja "Podelimo teret", pokrenuta u decembru 2013. godine, pokazala se kao posebno uspešna. Tomaš Damjanović iz Sektora za korporativne komunikacije EPCG objašnjava: "Zahvaljujući ovoj inicijativi, procenat redovnih platiša porastao je sa 38% u 2013. na impresivnih 60% danas. Podgorica sada prati državni prosek u pogledu redovnosti plaćanja računa."

Ova kampanja je primer kako sistematski pristup i edukacija građana mogu dovesti do značajnih poboljšanja u naplati. EPCG kontinuirano radi na razvoju novih strategija kako bi olakšala građanima redovno izmirenje obaveza i istovremeno osigurala stabilnost svog poslovanja.

Projekat za energetsku efikasnost

EPCG takođe promoviše projekat "Splari 5000 plus", čiji je cilj smanjenje potrošnje električne energije. Ovaj projekat, vredan 70 miliona evra, nudi građanima subvencije od 20% za ulaganja u energetsku efikasnost. Ova inicijativa ne samo da pomaže u smanjenju računa za struju, već i doprinosi ukupnoj energetskoj efikasnosti zemlje.

Projekat "Splari 5000 plus" obuhvata mere poput:

  • Zamene stare električne opreme energetski efikasnijim modelima
  • Poboljšanja izolacije stambenih objekata
  • Ugradnje sistema za pametno upravljanje potrošnjom energije

Ove mere imaju potencijal da značajno smanje potrošnju električne energije na duži rok, što bi trebalo da rezultira nižim računima za građane i manjim pritiskom na elektroenergetski sistem Crne Gore.

Cene struje i socio-ekonomski aspekt

Jedno od najčešćih pitanja koje građani postavljaju jeste mogućnost povećanja cena struje. EPCG trenutno nema planove za povećanje cena, ali naglašava da će, ukoliko do toga dođe, građani biti obavešteni najmanje 15 dana unapred.

Damjanović ističe važnost balansiranja između potreba kompanije i socio-ekonomskog statusa stanovništva: "Uvek tražimo ravnotežu između zadovoljavanja potreba kompanije i očuvanja socio-ekonomskog statusa građana. Ovo je kompleksan zadatak koji zahteva pažljivo razmatranje mnogih faktora."

Ovaj pristup pokazuje da EPCG razume širu sliku i uticaj svojih odluka na društvo u celini. Balansiranje između finansijske održivosti kompanije i socijalne odgovornosti prema građanima ostaje ključni izazov u upravljanju elektroenergetskim sektorom Crne Gore.

U zaključku, pitanje dugova za struju u Crnoj Gori ostaje složeno, ali postoje pozitivni pomaci. Kombinacija mera za poboljšanje naplate, projekata za energetsku efikasnost i pažljivog pristupa cenama struje mogla bi dovesti do dugoročnog poboljšanja situacije, kako za EPCG, tako i za građane Crne Gore.