Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Dug za struju u Crnoj Gori: Izazovi i rešenja

U Crnoj Gori, pitanje dugovanja za električnu energiju postaje sve značajnije, sa ukupnim iznosom od približno 113 miliona evra koje građani duguju EPCG. Ova situacija postavlja izazove kako za potrošače, tako i za snabdevača električnom energijom.

Stanje dugovanja i napori za poboljšanje naplate

Dug za struju u Crnoj Gori predstavlja ozbiljan problem koji zahteva pažljivo razmatranje. Prema podacima EPCG, građani ove zemlje duguju gotovo 113 miliona evra za utrošenu električnu energiju. Ova cifra je alarmantna i ukazuje na potrebu za hitnim merama kako bi se situacija popravila.

Uprkos ovom izazovu, postoje ohrabrujući znaci, posebno u glavnom gradu. Podgorica beleži porast broja domaćinstava koja redovno izmiruju svoje obaveze za utrošenu električnu energiju. Ovo poboljšanje se pripisuje različitim kampanjama koje je EPCG pokrenula s ciljem podsticanja redovnog plaćanja računa.

Tomaš Damjanović iz Sektora za korporativne komunikacije EPCG ističe značajan napredak: "Zahvaljujući kampanji 'Podelimo teret' pokrenutoj u decembru 2013. godine, postigli smo značajan napredak. Od početnih 38% redovnih platiša, taj procenat je sada porastao na oko 60%." On dodaje da je Podgorica trenutno na nivou državnog proseka po pitanju redovnosti plaćanja.

Izazovi u snabdevanju električnom energijom

EPCG se suočava sa značajnim izazovom u vidu nabavke električne energije. Kompanija je prinuđena da kupuje struju na berzi po cenama koje su čak deset puta veće od onih po kojima tu istu energiju isporučuju građanima. Ova disproporcija stvara ogroman pritisak na finansijsko poslovanje kompanije.

Uprkos ovim izazovima, EPCG nastoji da održi balans između poslovnih potreba i socio-ekonomskog statusa stanovništva. Damjanović objašnjava: "Moramo imati senzibilitet za socio-ekonomska pitanja. Uvek tražimo ravnotežu između zadovoljavanja potreba kompanije i očuvanja socijalnog statusa naših građana."

Inicijative za uštedu energije i poboljšanje plaćanja

Kako bi se smanjila potrošnja električne energije i olakšalo plaćanje računa, EPCG je pokrenula nekoliko inicijativa:

  • Projekat "Solari 5000 plus": Ova inicijativa, vredna približno 70 miliona evra, ima za cilj smanjenje potrošnje električne energije. EPCG obezbeđuje subvencije od 20% za učesnike projekta.
  • Kampanja "Podelimo teret": Ova kampanja je značajno doprinela povećanju broja redovnih platiša.
  • Transparentnost u pogledu cena: Kompanija se obavezala da će građane obavestiti 15 dana unapred o bilo kakvim promenama cena električne energije.

Ove mere imaju za cilj da olakšaju teret građanima i istovremeno poboljšaju finansijsku situaciju EPCG. Projekat "Solari 5000 plus" posebno je značajan jer promoviše upotrebu obnovljivih izvora energije, što dugoročno može dovesti do smanjenja zavisnosti od skupih uvoznih energenata.

Budućnost cena električne energije

Jedno od najčešćih pitanja koje građani postavljaju jeste da li će doći do povećanja cena električne energije. EPCG trenutno nema planove za povećanje cena, ali naglašava svoju posvećenost transparentnosti. Ukoliko dođe do promene cena, građani će biti obavešteni najmanje 15 dana unapred, što im pruža mogućnost da se pripreme za potencijalne promene u svojim budžetima.

Ova politika transparentnosti je ključna za izgradnju poverenja između EPCG i njenih korisnika. Ona takođe omogućava građanima da bolje planiraju svoje finansije i potencijalno prilagode svoje navike potrošnje električne energije.

U zaključku, pitanje duga za struju u Crnoj Gori ostaje značajan izazov koji zahteva kontinuirane napore i inovativna rešenja. Kroz kombinaciju edukativnih kampanja, podsticaja za uštedu energije i transparentne komunikacije, EPCG nastoji da poboljša situaciju, balansirajući između finansijske stabilnosti kompanije i socio-ekonomskih potreba građana.