Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Dualno obrazovanje u Srbiji: Decenija napretka i izazova

Privredna komora Srbije (PKS) obeležava značajan jubilej u oblasti dualnog obrazovanja, sistema koji kombinuje teorijsko učenje u školama sa praktičnim radom u kompanijama. Ovaj inovativni pristup obrazovanju, koji je u Srbiji prisutan već deceniju, doživeo je značajan rast i razvoj, ali se takođe suočava sa određenim izazovima.

Dostignuća dualnog obrazovanja u Srbiji

U proteklih deset godina, dualno obrazovanje u Srbiji pokazalo je impresivne rezultate. Približno 19.000 učenika je prošlo kroz ovaj sistem ili se trenutno obrazuje po ovom modelu, uz učešće više od 1.100 kompanija. Ovi brojevi svedoče o rastućem interesu i za učenike i za poslodavce da učestvuju u ovom inovativnom obrazovnom pristupu.

Međutim, Centar za dualno obrazovanje PKS upozorava na ozbiljan problem - značajan nedostatak domaće radne snage. Kao odgovor na ovu situaciju, PKS poziva privrednike da se prijave za učešće u dualnom obrazovanju za sledeću školsku godinu, sa rokom prijave do 15. januara.

Izazovi i prilagođavanja u sistemu dualnog obrazovanja

Mirjana Kovačević, direktorka Centra PKS za dualno obrazovanje, ističe ključni izazov za privrednike: "Ulaganje u dualno obrazovanje je investicija u budućnost, koja će doneti rezultate za tri do četiri godine. Istovremeno, kompanije se suočavaju sa hitnom potrebom za radnicima odmah." Ovaj paradoks stvara značajne poteškoće za mnoge poslodavce.

Kao odgovor na trenutnu situaciju, mnogi poslodavci pribegavaju privremenim rešenjima:

  • Angažovanje radnika iz inostranstva
  • Prekvalifikacija postojećeg kadra

Kovačević upozorava da je prošle godine izdato preko 50.000 radnih dozvola stranim državljanima u Srbiji. Ovo ne samo da ukazuje na nedostatak radnika za trenutne poslove, već i na ozbiljan manjak stručnjaka koji bi mogli obučavati nove generacije, što dodatno otežava učešće kompanija u sistemu dualnog obrazovanja.

Prilagođavanje obrazovnih profila tržištu rada

Kako bi odgovorio na promenjive potrebe tržišta rada, sistem dualnog obrazovanja u Srbiji kontinuirano se prilagođava. Aleksandra Milićević iz Službe PKS za dualno obrazovanje najavljuje šest novih obrazovnih profila za sledeću školsku godinu, pored postojećih 86:

  1. Tehničar grafičke dorade
  2. Tehničar za upravljanje otpadom
  3. Mehaničar optike
  4. Tehničar optike
  5. Tehničar fotografije
  6. Mašinski tehničar motornih vozila

Ovi novi profili odražavaju nastojanje da se obrazovni sistem uskladi sa savremenim tehnološkim trendovima i potrebama privrede.

Podsticaji i podrška za učesnike u dualnom obrazovanju

PKS aktivno radi na promociji i podršci dualnog obrazovanja. Ove godine su po prvi put bila dostupna bespovratna sredstva u vrednosti od približno 50 miliona dinara, namenjena jačanju kapaciteta poslodavaca uključenih u dualno obrazovanje. Ova sredstva su mogla biti korišćena za:

  • Finansiranje dela naknade za učenje kroz rad za učenike u završnoj školskoj godini
  • Sufinansiranje instruktora za učenje kroz rad

Ovakve inicijative imaju za cilj da olakšaju poslodavcima učešće u dualnom obrazovanju i da poboljšaju kvalitet praktične nastave za učenike.

Promocija i priznanje za dualno obrazovanje

Tokom novembra, koji je proglašen za Mesec dualnog obrazovanja, PKS organizuje niz aktivnosti širom Srbije:

  • Panel diskusije i konferencije posvećene dualnom obrazovanju
  • Posete kompanijama koje aktivno učestvuju u dualnom obrazovanju
  • Dodela nagrada firmama koje su značajno doprinele razvoju dualnog obrazovanja u Srbiji

Ove aktivnosti imaju za cilj da podignu svest o značaju dualnog obrazovanja, promovišu najbolje prakse i motivišu više kompanija da se uključe u ovaj sistem.

U zaključku, dualno obrazovanje u Srbiji pokazuje značajan potencijal za rešavanje problema nedostatka kvalifikovane radne snage. Uprkos izazovima, kontinuirano prilagođavanje obrazovnih profila i podrška poslodavcima pružaju osnovu za dalji razvoj ovog sistema. Budućnost dualnog obrazovanja u Srbiji zavisi od bliže saradnje između obrazovnih institucija, privrede i države, sa ciljem stvaranja kvalifikovanog kadra koji će odgovoriti na potrebe modernog tržišta rada.