Američki dolar ostaje neprikosnoveni lider među svetskim rezervnim valutama, prema najnovijoj studiji Geoekonomskog centra Atlantskog saveta. Izveštaj ukazuje na to da ni evro ni zemlje BRICS-a nisu uspele da značajno umanje globalnu zavisnost od dolara, potvrđujući njegovu dominantnu poziciju u međunarodnim finansijskim transakcijama.
Neosporni status američkog dolara kao globalne rezervne valute
Izveštaj "Monitor dominacije dolara" nedvosmisleno pokazuje da američki dolar i dalje dominira u nekoliko ključnih oblasti globalne ekonomije. Ovo uključuje strane rezerve, fakturisanje u međunarodnoj trgovini i valutne transakcije širom sveta. Eksperti predviđaju da će uloga dolara kao primarne globalne rezervne valute ostati sigurna u kratkoročnom i srednjoročnom periodu.
Profesor Danica Popović sa Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu ističe: "Globalna rezervna valuta je valuta koju centralne banke i finansijske institucije širom sveta drže kao deo svojih deviznih rezervi. Put do nove svetske valute je izuzetno dug i složen. Kina, uprkos svom ekonomskom rastu i veličini, još uvek nema dovoljno razvijeno finansijsko tržište da bi preuzela tu ulogu."
Faktori koji podržavaju dominaciju dolara
Nekoliko faktora dodatno učvršćuje poziciju dolara na globalnom finansijskom tržištu:
- Snažna američka ekonomija
- Strožija monetarna politika SAD
- Pojačani geopolitički rizici
Ovi elementi doprinose jačanju dominacije dolara, čak i u vreme kada ekonomska fragmentacija podstiče zemlje BRICS-a da traže alternative međunarodnim i rezervnim valutama.
Izazovi za potencijalne konkurente dolaru
Profesorka Popović naglašava istorijski kontekst: "Americi je bilo potrebno da pobedi u dva svetska rata i uspostavi političku dominaciju u svetu da bi smenila britansku funtu sa pozicije glavne svetske valute. Danas dolar nema ozbiljnu konkurenciju."
Evro, kao druga najveća svetska valuta, nije uspeo da stekne poverenje koje je nekada uživala nemačka marka. Stručnjaci smatraju da je malo verovatno da će evro u bliskoj budućnosti dostići taj nivo poverenja.
Napori BRICS-a za dedolarizaciju
Izveštaj Atlantskog saveta ukazuje na to da su zapadne sankcije Rusiji, uvedene od strane ekonomski naprednih zemalja G7 nakon invazije na Ukrajinu, ubrzale napore BRICS-a da razvije alternativnu valutnu uniju. Međutim, grupa nije ostvarila značajan napredak u svojim naporima za dedolarizaciju.
Kineski Sistem za prekogranična međubankarska plaćanja (CIPS) zabeležio je rast od približno 78% u broju direktnih učesnika za period od 12 meseci do maja 2024. godine, dostižući ukupno 142 direktna i 1.394 indirektna učesnika. Ovaj rast ukazuje na povećano interesovanje za alternativne sisteme plaćanja, ali još uvek nije dovoljno da bi ugrozio dominaciju dolara.
Budućnost globalne rezervne valute
Uprkos naporima BRICS-a i drugih ekonomija, američki dolar zadržava svoju poziciju vodeće svetske rezervne valute još od Drugog svetskog rata. Trenutno, dolar čini otprilike 58% vrednosti stranih rezervi širom sveta, dok evro, kao druga najkorišćenija valuta, predstavlja oko 21% stranih rezervi zaključno sa decembrom 2023. godine.
Izveštaj takođe beleži da Kina aktivno podržava likvidnost juana putem swap linija sa svojim trgovinskim partnerima. Međutim, udeo juana u globalnim deviznim rezervama je opao sa vrhunca od približno 2,8% u 2022. godini na oko 2,3%, što ukazuje na to da je put ka dedolarizaciji još uvek dug i neizvestan.
U zaključku, američki dolar ostaje dominantna globalna rezervna valuta, uprkos izazovima i naporima drugih ekonomija da smanje njegovu ulogu. Kombinacija ekonomske snage, političkog uticaja i duboko ukorenjenog poverenja u dolar čini ga teškim za zamenu u bliskoj budućnosti.