U Srbiji je postignut značajan dogovor o otkupnoj ceni malina, što predstavlja važan korak u regulisanju tržišta ovog voća. Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Aleksandar Martinović, saopštio je detalje ovog sporazuma koji će imati značajan uticaj na proizvođače i otkupljivače malina.
Detalji dogovora o otkupnoj ceni malina
Ministar Martinović je na konferenciji za medije izjavio da je postignut dogovor sa većinom proizvođača i otkupljivača malina. Prema ovom sporazumu, početna otkupna cena malina biće postavljena na 250 dinara po kilogramu. Ova cena predstavlja kompromis između interesa proizvođača i otkupljivača, i ima za cilj da obezbedi fer tržišne uslove za sve učesnike u lancu proizvodnje i distribucije malina.
Pored toga, dogovorena je i podela zarade od izvoznih cena malina u odnosu 60 prema 40 posto u korist proizvođača. Ovaj aspekt sporazuma ima za cilj da osigura pravedniju raspodelu prihoda i podstakne proizvođače da nastave sa uzgojem ovog važnog voća za srpsku poljoprivredu.
Uloga države u pregovorima
Ministar Martinović je naglasio da država ne može direktno određivati cene na tržištu, već deluje kao posrednik u pregovorima između proizvođača i otkupljivača. Ova uloga je ključna za postizanje balansa između različitih interesa i osiguravanje stabilnosti na tržištu malina.
Na sastanku održanom 31. maja, pored proizvođača i otkupljivača, prisustvovali su i predstavnici drugih relevantnih institucija, uključujući:
- Predstavnici ministarstava finansija i trgovine
- Predstavnici UC
- Predstavnici PKS
- Predsednik Odbora za poljoprivredu Skupštine Srbije, Marijan Rističević
Ovo široko učešće različitih aktera ukazuje na važnost pitanja otkupne cene malina za srpsku ekonomiju i poljoprivredni sektor.
Očekivanja za ovogodišnju sezonu malina
Ministar je izrazio očekivanje da će cena maline ove godine biti visoka zbog nepovoljnih vremenskih uslova koji su pogodili useve. Mrazevi tokom aprila i nedavno nevreme praćeno gradom uništili su deo roda, što će verovatno uticati na ukupnu ponudu malina na tržištu.
Ova situacija naglašava važnost postizanja dogovora o otkupnoj ceni, jer će pomoći da se ublaže potencijalni negativni efekti smanjene proizvodnje na prihode poljoprivrednika. Istovremeno, viša cena može podstaći proizvođače da ulože dodatne napore u zaštitu i negu preostalih useva.
Značaj sporazuma za srpsku poljoprivredu
Postignuti dogovor o otkupnoj ceni malina predstavlja važan korak u stabilizaciji tržišta ovog voća u Srbiji. On pruža određenu sigurnost proizvođačima u pogledu minimalnog prihoda koji mogu očekivati, što je posebno važno u godini kada su vremenski uslovi nepovoljno uticali na proizvodnju.
Istovremeno, sporazum pokazuje spremnost svih uključenih strana da sarađuju u cilju pronalaženja rešenja koja će biti korisna za celokupan sektor proizvodnje malina. Ova vrsta saradnje između države, proizvođača i otkupljivača može poslužiti kao model za rešavanje sličnih izazova u drugim granama poljoprivrede.
U zaključku, dogovor o otkupnoj ceni malina od 250 dinara po kilogramu, uz podelu zarade od izvoza u korist proizvođača, predstavlja značajan korak ka stabilizaciji tržišta ovog važnog poljoprivrednog proizvoda u Srbiji. Ovaj sporazum ne samo da štiti interese proizvođača u izazovnoj godini, već i postavlja temelje za dugoročnu održivost sektora proizvodnje malina u zemlji.