Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Divergencija prinosa obveznica evrozone i SAD se produbljuje

Finansijska tržišta svjedoče značajnom razdvajanju između prinosa državnih obveznica evrozone i Sjedinjenih Američkih Država, fenomenu koji privlači pažnju ekonomista i investitora širom svijeta. Ova divergencija prinosa obveznica odražava različite ekonomske trajektorije i monetarne politike dva najveća svjetska finansijska tržišta.

Produbljivanje jaza između prinosa obveznica evrozone i SAD

Razlika u prinosima desetogodišnjih američkih i njemačkih državnih obveznica, ključni pokazatelj divergencije, dostigla je svoj najširi nivo od jula prošle godine. Trenutno, ova razlika iznosi približno 183 bazna poena, što ukazuje na značajno razdvajanje između dva tržišta. Ovaj trend je rezultat naglog rasta prinosa u SAD-u u posljednjih nekoliko sedmica, dok su njemački prinosi zabilježili samo blagi porast.

Sajmon Blundel, stručnjak za fiksne prihode u kompaniji BR, globalnom menadžeru imovine vrijednom oko 11,5 biliona dolara, predviđa da će se ova tržišna dinamika nastaviti razvijati. Blundel daje prednost evropskim obveznicama u odnosu na američke, što sugeriše da investitori očekuju dalju divergenciju.

Ekonomski faktori koji podstiču divergenciju

Ključni faktor koji doprinosi ovoj divergenciji je različit tempo ekonomskog rasta u evrozoni i SAD-u. Dok je američka ekonomija pokazala znakove otpornosti, sa snažnim rastom zaposlenosti u septembru, poslovna aktivnost u evrozoni neočekivano se smanjila prošlog mjeseca. Ovi divergentni ekonomski trendovi vrše značajan pritisak na centralne banke sa obje strane Atlantika da prilagode svoje monetarne politike.

Evropska centralna banka (ECB) suočava se sa sve većim pritiskom da brzo smanji kamatne stope kako bi stimulisala slabeću ekonomiju evrozone. Nasuprot tome, Federalne rezerve SAD-a mogu sebi priuštiti sporiji tempo smanjenja kamatnih stopa, s obzirom na relativnu snagu američke ekonomije.

Implikacije za valutnа tržištа i globalne investicije

Rastući jaz u prinosima obveznica već ima značajan uticaj na druga finansijska tržišta. Evro je zabilježio pad na najniži nivo u posljednja dva mjeseca, dok viši prinosi privlače investitore ka američkim obveznicama, jačajući time američki dolar. Ova dinamika može imati dalekosežne posljedice za globalnu trgovinu i investicione tokove.

Ekonomisti iz Goldman Sachs-a predviđaju da bi se razlika u prinosima između američkih i njemačkih obveznica mogla dodatno proširiti, potencijalno dostižući 200 baznih poena. Ovaj nivo divergencije posljednji put je viđen ranije ove godine i mogao bi signalizirati nastavak trenda divergentnih ekonomskih putanja između SAD-a i evrozone.

Dugoročne perspektive za evropsku ekonomiju

Prognoze za evropsku ekonomiju ostaju suzdržane. Ministarstvo finansija Njemačke nedavno je objavilo da bi se najveća evropska ekonomija mogla suočiti sa kontrakcijom drugu godinu zaredom u 2024. godini. Ova projekcija dodatno naglašava izazove sa kojima se suočava evrozona i povećava pritisak na ECB da preduzme odlučne mjere monetarne politike.

Analitičari predviđaju da će evropske kamatne stope vjerovatno nadmašiti američke u bliskoj budućnosti, s obzirom na slabije ekonomske pokazatelje i percepciju da je ECB manje spremna za brzu akciju u poređenju sa svojim američkim pandanom. Ova divergencija u monetarnim politikama mogla bi dodatno produbiti jaz između prinosa obveznica i imati značajne implikacije za globalne investicione strategije.

U zaključku, divergencija prinosa obveznica između evrozone i SAD-a nastavlja da se produbljuje, odražavajući različite ekonomske realnosti i monetarne politike. Ova situacija stvara izazove, ali i prilike za investitore, dok centralne banke nastavljaju da balansiraju između podsticanja ekonomskog rasta i kontrole inflacije u svojim respektivnim ekonomijama.