Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Digitalna forenzika: Ključ za borbu protiv sajber kriminala

U eri rastuće digitalizacije, digitalna forenzika postaje ključni alat u borbi protiv sajber kriminala. Predstojeća konferencija u Beogradu obećava da će baciti novo svetlo na ovu kritičnu oblast.

Konferencija Digital Forensics: Okupljanje stručnjaka za sajber bezbednost

Prestonica Srbije, Beograd, sprema se da 12. i 13. novembra bude domaćin jednog od najznačajnijih evropskih događaja u sferi digitalne forenzike i sajber bezbednosti. Konferencija Digital Forensics, u organizaciji Inicijative za digitalnu forenziku Archibald, okupiće približno 400 visokih zvaničnika iz međunarodnih i regionalnih javnih institucija, kao i lidere iz industrije i finansijskog sektora.

Cilj ovog prestižnog skupa je uspostavljanje sveobuhvatnog dijaloga o prevenciji i suzbijanju sajber kriminala, uz razmenu primera dobre prakse u oblasti digitalne forenzike i sajber bezbednosti. Biznis.rs, kao jedan od medijskih partnera konferencije, imao je priliku da razgovara sa Vladimirom Grabulovim, ekspertom za digitalnu forenziku pri KPMG-u, koji će voditi radionicu fokusiranu na istrage korporativnih prevara.

Evolucija digitalnih prevara: Nove pretnje u sajber prostoru

Grabulov ističe da su digitalne prevare postale znatno složenije u poslednjih nekoliko godina. "Primetno je da prevarni obrasci u finansijskom kriminalu postaju sve kompleksniji", objašnjava on. "Ovo je direktna posledica razvoja tehnologija koje omogućavaju izuzetno sofisticirane metode fišinga i društvenog inženjeringa za prikupljanje osetljivih podataka."

Interesantno je da ove metode često ne uključuju složene sajber napade. Umesto toga, prevaranti se i dalje oslanjaju na dobijanje informacija od zaposlenih u ciljanim kompanijama ili od pojedinaca koji postaju žrtve prevare. Ova činjenica naglašava važnost ljudskog faktora u prevenciji digitalnih prevara.

Izazovi u prevenciji digitalnih prevara

Korporacije se suočavaju sa brojnim izazovima u pokušaju da preduprede digitalne prevare. Grabulov objašnjava: "Digitalne prevare često uključuju organizovane grupe koje neprestano osmišljavaju nove metode prevare, sofisticiranije od trenutnih sistema za detekciju. Jasno je da prevaranti često imaju prednost nad korporacijama zbog svoje agilnosti i inovativnosti."

Među glavnim uzrocima ovog stanja su:

  • Uverenje korporacija da neće postati žrtve prevare
  • Nedostatak adekvatnih sistema kontrole
  • Preterano oslanjanje na postojeće implementirane sisteme
  • Nedovoljna pažnja posvećena nadgledanju i unapređenju sistema zaštite

Strategije za efikasnu prevenciju prevara

Uprkos evoluciji prevarnih šema, osnovni principi prevencije ostaju nepromenjeni. Grabulov naglašava da je povećanje svesti o prevarama i dalje ključni element prevencije. On predlaže sledeće komponente efikasne strategije:

  1. Definisanje etičkih pravila poslovanja i ponašanja
  2. Uvođenje internih kontrola zasnovanih na raspodeli odgovornosti
  3. Implementacija sistema međusobne provere radi obezbeđivanja efektivnosti uspostavljenih mera

Značaj edukacije u borbi protiv digitalnih prevara

"Edukacija ljudi je polazna tačka za povećanje svesti o prevarama i njihovoj prevenciji," ističe Grabulov. Nažalost, značaj edukacije često se zanemaruje zbog pretpostavke da je opštepoznat i da ne zahteva dalje usavršavanje.

Radionica koju će Grabulov voditi na konferenciji Digital Forensics ima za cilj da pruži praktičan uvid u to kako prevencija zahteva kontinuirano usavršavanje. Ova sveobuhvatna radionica obuhvata brojne aspekte, uključujući:

  • Psihologiju prevara
  • Analizu internih faktora
  • Proučavanje okruženja i regulative
  • Metodologiju i tehnike sprovođenja forenzičkih istraga
  • Načine prezentovanja rezultata istraga

Uloga veštačke inteligencije u otkrivanju prevara

Veštačka inteligencija i mašinsko učenje donose značajne prednosti u borbi protiv digitalnih prevara. Grabulov objašnjava: "Najveća prednost ovih tehnologija leži u mogućnosti obrade ogromnih količina podataka na osnovu zadatih kriterijuma i definisanih pravila, uz minimiziranje grešaka uzrokovanih ljudskim faktorom."

Međutim, stručnjak upozorava da razvoj ovih alata nosi i rizike od zloupotrebe. Stoga je neophodno uspostaviti sinergiju između ljudskog faktora i tehnologije kako bi se osigurao kvalitetan input i razvoj ovih alata u cilju efikasne borbe protiv prevara.

U zaključku, digitalna forenzika i sajber bezbednost postaju sve važnije oblasti u eri digitalne transformacije. Konferencija Digital Forensics u Beogradu predstavlja ključnu platformu za razmenu znanja i iskustava u ovoj kritičnoj sferi, naglašavajući važnost kontinuirane edukacije i adaptacije u borbi protiv sve sofisticiranijih digitalnih prevara.