Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Deutsche Bahn odobrava prodaju DB Schenkera kompaniji DSV

Upravni odbor nemačke državne železnice Deutsche Bahn nedavno je doneo značajnu odluku o prodaji svoje logističke podružnice DB Schenker. Ova vest izazvala je različite reakcije među zainteresovanim stranama, uključujući sindikate i vladu.

Odobrenje prodaje DB Schenkera

Većina članova nadzornog odbora Deutsche Bahna dala je zeleno svetlo za prodaju DB Schenkera danskoj kompaniji DSV. Ovaj dogovor, procenjen na gotovo 14,3 milijarde evra (što je ekvivalentno približno 15,8 milijardi dolara), predstavlja značajan korak u restrukturiranju nemačkog železničkog giganta. Međutim, ova odluka nije prošla bez kontroverzi.

Prema izvorima bliskim upravi, devet predstavnika radnika u Nadzornom odboru izrazilo je svoje protivljenje ovoj transakciji. Sindikat železničara EVG najavio je da će se suprotstaviti prodaji, prvenstveno zbog zabrinutosti za potencijalni gubitak brojnih radnih mesta. Ova reakcija ukazuje na složenost odluke i njene moguće posledice po zaposlene.

Implikacije za Deutsche Bahn i logističko tržište

Prodaja DB Schenkera označava značajnu prekretnicu za Deutsche Bahn. Schenker, kao jedan od najuspešnijih segmenata unutar organizacije, prošle godine je ostvario impresivnu dobit od približno 1,8 milijardi evra. Ovaj finansijski uspeh pomogao je da se nadoknade gubici u drugim sektorima Deutsche Bahna, barem na operativnom nivou.

Očekuje se da će prihod od prodaje biti usmeren ka smanjenju ogromnog duga Deutsche Bahna, koji je u prvoj polovini godine dostigao vrtoglavih 33 milijarde evra. Ova strateška odluka ima za cilj da konsoliduje finansijsku poziciju kompanije i omogući joj da se fokusira na svoju osnovnu delatnost - železnički saobraćaj.

Konkurencija i tržišna dinamika

Uprkos značaju ove transakcije, važno je napomenuti da će čak i nakon spajanja, Schenker i DSV zajedno kontrolisati tek oko sedam procenata globalnog logističkog tržišta. Ovo svedoči o izuzetno fragmentiranoj prirodi logističke industrije i ukazuje na potencijal za dalje konsolidacije u budućnosti.

Interesantno je da je, prema saopštenju DSV-a, privatni kapitalni investitor CVC Capital Partners takođe dao ponudu za Schenker, ali je na kraju bila neuspešna. Ova informacija sugeriše da je postojalo značajno interesovanje za akviziciju ovog logističkog giganta.

Budućnost Deutsche Bahna i regulatorna odobrenja

Sa prodajom Schenkera, Deutsche Bahn namerava da se intenzivnije fokusira na svoju osnovnu železničku delatnost. Mnogi konkurenti i pojedinci unutar same kompanije smatrali su da se Schenker, sa svojim značajnim udelom u drumskom, vazdušnom i pomorskom saobraćaju, ne uklapa u potpunosti u ostatak poslovanja Deutsche Bahna.

Pre nego što se transakcija finalizira, regulatori tržišne konkurencije moraju dati svoje odobrenje. Ovaj proces može potrajati nekoliko meseci i podrazumeva detaljnu analizu potencijalnih uticaja na tržišnu konkurenciju i monopolske prakse.

U zaključku, prodaja DB Schenkera kompaniji DSV predstavlja značajan potez za Deutsche Bahn, koji će verovatno imati dalekosežne posledice na nemačku železnicu i globalno logističko tržište. Dok se Deutsche Bahn priprema za budućnost fokusiranu na železnički saobraćaj, ostaje da se vidi kako će ova promena uticati na njegovu dugoročnu finansijsku stabilnost i konkurentnost.