Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Crni petak: Globalni fenomen kupovine i njegov uticaj

Crni petak, poznat i kao Black Friday, predstavlja globalni fenomen kupovine koji značajno utiče na tržišta širom sveta. Ovaj dan, koji tradicionalno označava početak božićne kupovine, donosi velike promene u ponašanju potrošača i strategijama trgovaca.

Uticaj Crnog petka na globalno tržište

Crni petak je postao ključni događaj u maloprodajnom kalendaru, transformišući način na koji potrošači i trgovci pristupaju sezonskoj kupovini. Ovaj fenomen, koji se tradicionalno obeležava poslednjeg petka u novembru, neposredno nakon američkog Dana zahvalnosti, sada se proširio na globalnu scenu, utičući na ekonomije širom sveta.

Ivan Tanasković, direktor eCommerce asocijacije Srbije, ističe da ovaj period predstavlja vrhunac potrošačke sezone za mnoge trgovce. Prema njegovim rečima, prodaja tokom Crnog petka može porasti između 20 i 80 procenata u poređenju sa uobičajenim danima, u zavisnosti od industrije i tržišta.

Ovaj rast nije ograničen samo na fizičke prodavnice. Online prodaja igra ključnu ulogu u uspehu Crnog petka, omogućavajući veću dostupnost proizvoda i olakšavajući proces kupovine. Posebno su popularne takozvane "flash sales" i ekskluzivne ponude za online kupce, koje dodatno privlače publiku.

Evolucija marketinških strategija za Crni petak

Marketinške strategije za Crni petak postale su sofisticiranija i agresivnije. Trgovci ulažu značajna sredstva u online marketing, sa procenama da budžeti za digitalne oglase rastu za 30 do 50 procenata u odnosu na ostale mesece. Ove kampanje često se oslanjaju na stvaranje FOMO efekta, gde kupac stiče utisak da će propustiti dobru ponudu ako ne reaguje brzo.

Tanasković objašnjava da su kampanje orijentisane na intenzivnu promociju putem društvenih mreža, personalizovane email kampanje i ciljane oglase na pretraživačima. Ova strategija dovodi do impulsivnog reagovanja potrošača, što značajno povećava stope konverzije.

Ključ uspeha leži u pravovremenoj pripremi. To uključuje kreiranje lista želja, slanje ekskluzivnih ponuda VIP kupcima pre početka akcija, i osiguravanje transparentnosti cena. Isticanje realnih popusta je ključno za jačanje poverenja potrošača.

Globalni trendovi i uticaj pandemije

Prema podacima Adobe Analytics-a, ukupna potrošnja u SAD tokom Crnog petka 2023. dostigla je približno 9,1 milijardu dolara, što predstavlja rast od oko dva procenta u odnosu na prethodnu godinu. U Evropi je ovaj trend takođe izražen, sa rastom e-commerce sektora koji u nekim zemljama premašuje 20 procenata.

Zanimljivo je primetiti da sve više trgovaca proširuje svoje ponude kroz "Black Week" kampanje, produžavajući period popusta na celu nedelju. Istovremeno, kupci traže veću vrednost za svoj novac, što povećava značaj strategija kao što su loyalty programi i ekskluzivne ponude za stalne kupce.

Pandemija COVID-19 dodatno je ubrzala migraciju ka online kanalima, čineći digitalne platforme ključnim mestom za ostvarivanje prodajnih ciljeva. Ovaj trend se nastavlja i nakon pandemije, sa sve većim brojem potrošača koji preferiraju online kupovinu zbog njene praktičnosti i šireg izbora proizvoda.

Izazovi i kritike Crnog petka u Srbiji

Uprkos globalnoj popularnosti, Crni petak u Srbiji nailazi na određene izazove i kritike. Zoran Nikolić, potpredsednik NOPS-a, ističe da u Srbiji često izostaju značajni popusti kakvi se mogu videti u drugim zemljama, posebno u Sjedinjenim Američkim Državama.

Nikolić objašnjava da postoje značajne kulturološke razlike, kao i neinformisanost kupaca, što trgovci ponekad koriste u svoju korist. On savetuje potrošače da budu oprezni i da ne budu zavedeni visokim procentima popusta, već da provere cene kod različitih trgovaca pre donošenja odluke o kupovini.

Često se dešava da proizvod koji je oglašen sa 30 procenata nižom cenom kod jednog trgovca, u redovnoj ponudi kod drugog bude još jeftiniji. Ovo naglašava važnost informisanog pristupa kupovini tokom perioda Crnog petka.

Budućnost Crnog petka i potrošačkih trendova

Kako se Crni petak nastavlja razvijati, očekuje se da će online prodaja igrati sve veću ulogu. Razvoj mobilne trgovine dodatno ubrzava ovaj trend, sa sve većim brojem kupaca koji obavljaju transakcije putem aplikacija ili mobilnih uređaja.

Najzastupljenije kategorije proizvoda tokom Crnog petka uključuju tehnologiju (gadgete, pametne uređaje), modu i obuću, kućne aparate i elektroniku. Međutim, značajan rast beleže i sektori poput kozmetičkih proizvoda, igračaka i digitalnih usluga. Čak i luksuzni proizvodi pronalaze svoje mesto na ovom tržištu, nudeći ekskluzivne popuste koje kupci prepoznaju kao priliku za uštedu.

U budućnosti se očekuje da će Crni petak nastaviti da se širi na nove industrije i tržišta, prilagođavajući se lokalnim potrebama i preferencijama potrošača. Istovremeno, sve veći naglasak se stavlja na održivu i etičku potrošnju, što može dovesti do novih izazova i prilika za trgovce i potrošače.

Zaključno, Crni petak ostaje ključni događaj u globalnom maloprodajnom kalendaru, pružajući značajne prilike za trgovce i potrošače. Međutim, njegova budućnost će zavisiti od sposobnosti prilagođavanja promenljivim tržišnim uslovima i evoluciji potrošačkih navika.