Crnogorska komercijalna banka (CKB), članica prestižne OTP grupe, razmatra mogućnost prodaje svojih akcija u kompaniji Plantaže. Ova vest dolazi u trenutku kada se bankarski sektor u Crnoj Gori suočava sa brojnim izazovima i mogućnostima.
OTP grupa razmatra prodaju udela u Plantažama
Šandor Čanji, predsednik i glavni izvršni direktor OTP grupe, vodeće bankarske grupacije u centralnoj i istočnoj Evropi, nedavno je u intervjuu za Televiziju Crne Gore izjavio da je CKB banka spremna da proda svoj udeo u Plantažama. Međutim, ova odluka je uslovljena dobijanjem odgovarajuće ponude.
"Ukoliko dobijemo adekvatnu cenu, spremni smo za prodaju. Ipak, ako to ne bude slučaj, zadržaćemo naše akcije. Trenutno nemamo konkretnu strategiju, već čekamo povoljnu priliku da rešimo ovo pitanje," objasnio je Čanji.
CKB banka trenutno poseduje približno 9,2% vlasništva u Plantažama, državnoj kompaniji koja već duže vreme beleži negativne poslovne rezultate. Ova situacija odražava šire izazove sa kojima se suočava tržište vina širom Evrope, ne samo u Crnoj Gori i Mađarskoj.
OTP grupa na crnogorskom tržištu
OTP grupa je ušla na crnogorsko tržište 2006. godine kupovinom CKB banke, što se pokazalo kao mudar poslovni potez. Početkom 2019. godine, CKB je dodatno ojačala svoju poziciju preuzimanjem Societe General banke, čime je postala vodeća banka na domaćem tržištu.
Čanji se osvrnuo na njihovo iskustvo na crnogorskom tržištu: "U početku smo se suočavali sa određenim poteškoćama, ali sada banka posluje uspešno. Uspeli smo da pronađemo kvalitetan menadžment, što je rezultiralo glatkim poslovanjem. Naravno, u svakoj zemlji postoje izazovi u vezi sa regulatornim okvirom, ali generalno gledano, tržište je ostvarilo značajan napredak u poslednjih desetak godina."
Izazovi i rešenja u poslovanju CKB banke
Jedan od glavnih izazova sa kojima se CKB banka suočila bili su slučajevi zloupotrebe novca klijenata. Čanji je naglasio da je banka preduzela odlučne mere kako bi rešila ovaj problem: "Banka nikada nije zloupotrebila sredstva klijenata. To su učinili pojedini zaposleni, a mi smo u potpunosti obeštetili sve klijente čija su sredstva bila otuđena. Klijenti CKB banke nikada nisu izgubili novac. Mi smo ti koji smo pretrpeli gubitke zbog neprihvatljivog ponašanja pojedinih zaposlenih."
Čanji je dodao da su pokrenuti sudski postupci protiv svih umešanih zaposlenih, izrazivši žaljenje zbog dugotrajnosti i često neefikasnosti pravosudnog sistema. Međutim, on nije bio u mogućnosti da pruži informacije o statusu krivične prijave koju je OTP grupa podnela protiv bivšeg izvršnog direktora CKB, Pala Kovača, pre više od dve godine.
Poslovni ambijent u Crnoj Gori
Govoreći o poslovnom ambijentu u Crnoj Gori, Čanji je izneo pozitivno mišljenje, ocenivši ga kao ne lošiji od onog u Mađarskoj. On je identifikovao nekoliko ključnih faktora za unapređenje poslovnog okruženja:
- Stabilna makroekonomska situacija
- Niska stopa inflacije
- Mali ili nepostojeći budžetski deficit
- Adekvatna državna podrška
- Politička stabilnost
"Za uspešno poslovanje, od suštinskog značaja je povoljna makroekonomska situacija, koja podrazumeva nisku inflaciju, minimalan budžetski deficit ili njegovo odsustvo, kao i odgovarajuću podršku države. Politička stabilnost je, naravno, od ključne važnosti," naglasio je Čanji.
U zaključku, CKB banka, kao deo OTP grupe, nastavlja da igra značajnu ulogu na crnogorskom bankarskom tržištu. Uprkos izazovima, banka pokazuje spremnost da se prilagodi promenljivim uslovima tržišta, bilo kroz potencijalnu prodaju udela u Plantažama ili kroz kontinuirano unapređenje svog poslovanja i odnosa sa klijentima.