Vlada Republike Srbije priprema se za usvajanje predloga budžeta za 2025. godinu, koji predviđa značajan ekonomski rast i stabilizaciju inflacije. Ovaj dokument postavlja temelje za ambiciozne planove razvoja zemlje u narednom periodu.
Ključni aspekti budžeta Srbije za 2025. godinu
Budžet Srbije za 2025. godinu predviđa impresivan rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) od 4,2%. Ministar finansija Siniša Mali potvrdio je da će predlog biti usvojen na današnjoj sednici Vlade. Prema revidiranoj Fiskalnoj strategiji, očekuje se da će BDP dostići vrednost od približno 10,3 biliona dinara, što predstavlja nominalni rast od 7,2%.
Jedan od ključnih ciljeva nove ekonomske politike je usporavanje inflacije. Predviđa se da će stopa inflacije opasti sa ovogodišnjih procenjenih 4,7% na 3,5% u 2025. godini, što bi trebalo da doprinese većoj stabilnosti cena i jačanju kupovne moći građana.
Faktori koji utiču na ekonomski rast
Očekivani rast BDP-a biće prvenstveno podstaknut domaćom tražnjom. Nekoliko faktora će doprineti ovom rastu:
- Povećanje zarada u privatnom i javnom sektoru
- Rast minimalne zarade od 13,7%
- Povećanje zaposlenosti
- Dalji rast penzija
Ovi faktori će, prema procenama, rezultirati rastom realne lične potrošnje od 4,1%, što predstavlja blago povećanje u odnosu na prvobitne projekcije.
Investicije i infrastrukturni projekti
Vlada Srbije planira da ubrza realizaciju započetih kapitalnih infrastrukturnih projekata u okviru programa "Skok u budućnost – Srbija 2027". Očekuje se da će ovo, zajedno sa stabilnim prilivom stranih direktnih investicija (SDI) i visokom profitabilnošću domaće privrede, dovesti do rasta investicija od 7,7% u 2025. godini.
Pregled investicionih projekata vrednijih od 20 miliona evra objavljen je u revidiranoj Fiskalnoj strategiji. Za ove projekte, koji uključuju nastavak radova na EXPO-u, izgradnju Nacionalnog stadiona i inovacionog distrikta u Kragujevcu, budžetirano je oko 313,6 milijardi dinara.
Izazovi i preporuke međunarodnih institucija
Lev Ratnovski, šef beogradske kancelarije MMF-a, naglasio je važnost održavanja fiskalne discipline u trenutnom razvojnom ciklusu Srbije. On je istakao potrebu za strateškim trošenjem novca u skladu sa prioritetima, posebno kada je reč o kapitalnim ulaganjima.
Ekonomista Vladimir Vučković upozorio je da, iako će sprovođenje velikih infrastrukturnih projekata doprineti kratkoročnom rastu BDP-a, ostaje otvoreno pitanje njihovog dugoročnog uticaja na ekonomiju. On je pozvao Vladu da pruži više dokaza o očekivanom budućem doprinosu ovih projekata rastu BDP-a.
Transparentnost i upravljanje projektima
Fiskalni savet Srbije pohvalio je objavljivanje pregleda investicionih projekata, ali je istovremeno naglasio potrebu za daljim unapređenjem transparentnosti. Savet preporučuje da Vlada pruži javnosti detaljniji uvid u javne investicije i razvije sistematičniji plan upravljanja projektima.
Unapređenje transparentnosti i efikasnije upravljanje projektima ključni su za maksimalno iskorišćavanje potencijala rekordnih ulaganja i obezbeđivanje kvalitetnije infrastrukture za građane Srbije.
U zaključku, budžet Srbije za 2025. godinu postavlja ambiciozne ciljeve za ekonomski rast i razvoj zemlje. Uspešna implementacija planiranih mera i projekata, uz pažljivo upravljanje fiskalnom politikom, mogla bi dovesti do značajnog napretka u ekonomskom razvoju Srbije u narednim godinama.