U svetlu aktuelnih energetskih izazova, pitanje cena električne energije u Srbiji postaje sve značajnije. Ministarka rudarstva i energetike, Dubravka Đedović Handanović, nedavno je iznela važne informacije o trenutnoj situaciji i budućim planovima u ovom sektoru.
Trenutno stanje cena električne energije u Srbiji
Prema rečima ministarke Đedović Handanović, građani Srbije trenutno ne treba da očekuju poskupljenje električne energije. Ona je izrazila nadu da će EPS uspeti da održi postojeće cene tokom predstojeće zimske sezone. Međutim, ministarka je naglasila da će u budućnosti biti neophodno razmotriti pitanje cena električne energije kako bi se omogućila ulaganja u nove kapacitete EPS-a.
Kada je reč o cenama struje za preduzeća, usvojena je nova metodologija koja nudi različite tipove ugovora. Ipak, ministarka je upozorila da ni jedna metodologija ne može u potpunosti da zaštiti od velikih poremećaja na globalnom tržištu, poput onih koji su se desili pre dve godine.
Izazovi i odgovornost u energetskom sektoru
Đedović Handanović je otvoreno priznala da je Srbija delom i sama doprinela krizi u kojoj se našao EPS. Ona je naglasila neophodnost promena kako bi energetski sistem postao otporniji na buduće izazove. Energetska tranzicija, odnosno prelazak sa fosilnih goriva na čistu energiju, nosi sa sobom značajne socijalne i ekonomske efekte, zbog čega je neophodno pažljivo planiranje, vreme i značajna finansijska sredstva.
Ministarka je istakla važnu ulogu norveških stručnjaka u Izvršnom odboru EPS-a. Njihovo iskustvo u proizvodnji električne energije iz obnovljivih izvora, posebno hidroelektrana, kao i fokus na evropske ciljeve i transformaciju ka čistoj energiji, mogu biti od velike koristi za Srbiju u procesu energetske tranzicije.
Ambiciozni planovi za obnovljive izvore energije
Srbija je postavila ambiciozan cilj da do 2030. godine 45% električne energije dolazi iz obnovljivih izvora. Ovo predstavlja značajno povećanje u odnosu na prethodni cilj iz 2021. godine, koji je iznosio 27%. Ministarka je sa ponosom istakla da je prethodni cilj gotovo u potpunosti dostignut, sa samo nekoliko promila manje od planirane vrednosti.
Značajan korak napred predstavljaju prve aukcije za obnovljive izvore energije, gde su se proizvođači nadmetali ko će dati najbolju ponudu. Ovaj pristup eliminiše potrebu za dugoročnim ugovorima u kojima se država obavezuje da po određenoj ceni preuzima električnu energiju, što doprinosi većoj fleksibilnosti i konkurentnosti na tržištu.
Budućnost električne energije u Srbiji
Uprkos trenutnoj stabilnosti cena, jasno je da će pitanje cene električne energije u Srbiji morati da se razmatra u bliskoj budućnosti. Ovo je neophodno kako bi se omogućila neophodna ulaganja u modernizaciju i proširenje kapaciteta EPS-a, kao i za podršku ambicioznim planovima za povećanje udela obnovljivih izvora energije.
Tranzicija ka čistijoj energiji predstavlja izazov, ali i priliku za Srbiju da unapredi svoj energetski sektor, smanji zavisnost od fosilnih goriva i poveća energetsku efikasnost. Ovaj proces zahteva pažljivo planiranje, značajna ulaganja i strateški pristup koji uzima u obzir i ekonomske i socijalne aspekte ove kompleksne transformacije.
U zaključku, iako trenutno nema najava o poskupljenju električne energije za građane, jasno je da će budućnost doneti promene u ovom sektoru. Ključno je da se ove promene sprovedu na način koji će osigurati stabilnost snabdevanja, pristupačnost cena za građane i privredu, kao i postepeni prelazak na čistije i održivije izvore energije.