U glavnom gradu Srbije nedavno je održan značajan skup posvećen borbi protiv sive ekonomije, fenomena koji već dugo predstavlja izazov za srpsku privredu i društvo u celini. Ovaj sastanak je doneo na videlo važne rezultate i strategije za budućnost.
Suzbijanje sive ekonomije: Prioriteti i mere
Konstitutivna sednica Saveza za fer konkurenciju NALED-a bila je centralna tačka diskusije o sivoj ekonomiji, koja obuhvata sve nezakonite ekonomske aktivnosti. Privrednici su identifikovali nekoliko ključnih mera za borbu protiv ovog problema:
- Usvajanje i praćenje vladinog programa za suzbijanje sive ekonomije (56% podrške)
- Unapređenje graničnih procedura i olakšanje prekogranične trgovine (50% podrške)
- Izmene Zakona o radu i administrativno rasterećenje (39% podrške)
- Izmene Zakona o budžetskom sistemu (28% podrške)
Pored toga, privrednici su naglasili važnost zapošljavanja novih inspektora, smanjenja fiskalnog opterećenja najnižih zarada i unapređenja sistema eInspektor. Ove mere imaju za cilj da stvore pravednije tržišno okruženje i ojačaju ekonomiju zemlje.
Napredak u borbi protiv sive ekonomije
Predsednik Saveza za fer konkurenciju NALED-a, Zoran Daljević, istakao je impresivan napredak u borbi protiv sive ekonomije. "U protekloj deceniji, udeo sive ekonomije u Srbiji je smanjen sa približno 29% na oko 21%, što je rezultat posvećenih napora u suzbijanju nelegalnih aktivnosti," naglasio je Daljević.
Ovaj napredak se pripisuje implementaciji nekoliko ključnih mera:
- Uvođenje e-fiskalizacije
- Implementacija e-faktura
- Unapređenje inspekcijskog nadzora
- Razvoj sistema bezgotovinskog plaćanja elektronskih usluga
Ove inovacije su se pokazale kao efikasne u borbi protiv nezakonitih ekonomskih aktivnosti, doprinoseći stvaranju transparentnijeg poslovnog okruženja.
Uloga tržišne inspekcije u suzbijanju sive ekonomije
Tržišna inspekcija igra ključnu ulogu u borbi protiv sive ekonomije. U periodu od januara do oktobra tekuće godine, inspektori su sproveli više od 6.000 nadzora, od kojih je preko polovine bilo usmereno ka neregistrovanim subjektima. Ovo pokazuje fokus na identifikaciju i sankcionisanje privrednih subjekata koji posluju van zakonskih okvira, što predstavlja najveći izvor gubitaka za državni budžet.
Stevan Nikčević iz Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine naglasio je važnost nedavno potpisanog sporazuma o saradnji između ministra Momirovića i predsednika Saveza za fer konkurenciju. "Ovaj sporazum osnažuje partnerski odnos između Ministarstva trgovine i društveno odgovornih kompanija koje su zainteresovane za suzbijanje sive ekonomije," objasnio je Nikčević.
Dugoročna strategija za suzbijanje sive ekonomije
Stručnjaci ističu da je za dugoročno suzbijanje sive ekonomije neophodno:
- Modernizovati inspekcijske procedure
- Digitalizovati sisteme
- Kontinuirano edukovati inspektore, građane i privrednike
Ove mere će omogućiti bolje informisanje o važnosti fer konkurencije i doprineti izgradnji društva u kojem zakonito poslovanje ima prevagu nad ilegalnim aktivnostima.
Zajednička odgovornost u borbi protiv sive ekonomije
NALED naglašava da borba protiv sive ekonomije nije samo zadatak države, već i svih građana, kompanija i organizacija. Cilj je stvoriti pravedan sistem u kojem će poslovanje biti transparentno, a zaposlenima omogućeni stabilni i legalni uslovi rada.
Nikčević je zaključio: "Zadovoljstvo je što možemo da komentarišemo ove impresivne rezultate. Naše ministarstvo se trudi da smanji birokratske procedure, što će omogućiti našoj privredi da bude efikasnija i konkurentnija na inostranom tržištu. Gledaćemo kako možemo da unapredimo saradnju."
Konačno, borba protiv sive ekonomije u Srbiji pokazuje pozitivne rezultate, ali zahteva kontinuirane napore svih društvenih aktera. Kroz implementaciju novih tehnologija, unapređenje zakonskog okvira i jačanje saradnje između javnog i privatnog sektora, Srbija se kreće ka stvaranju pravednijeg i prosperitetnijeg ekonomskog okruženja.