Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Booking.com pod istragom zbog ograničavanja konkurencije

Nedavna presuda Evropskog suda pravde (ECJ) dovela je u pitanje poslovne prakse Booking.com-a, jedne od najvećih digitalnih platformi za rezervaciju smeštaja. Sud je zaključio da kompanija potencijalno ograničava konkurenciju kroz ugovorne odredbe koje određuju cenovni prag za hotelski smeštaj.

Razumevanje pariteta cena u hotelskoj industriji

Paritet cena je uobičajena praksa u industriji online rezervacija smeštaja. Ovaj princip podrazumeva da hoteli pristaju da ne nude niže cene na svojim veb-stranicama ili na konkurentskim platformama u odnosu na cene koje imaju na Booking.com-u. Međutim, ova praksa je izazvala zabrinutost regulatornih tela zbog potencijalnog ograničavanja tržišne konkurencije.

Nemački regulator konkurencije je otišao korak dalje i zabranio ovakve ugovorne prakse ne samo na hotelskim veb-stranicama, već i na digitalnim platformama konkurentskim Booking.com-u. S druge strane, Evropska komisija je ograničila zabranu samo na hotele, što je dovelo do različitih tumačenja i primene propisa širom Evropske unije.

Evropski zakon o digitalnim tržištima i njegove implikacije

Uvođenje Evropskog zakona o digitalnim tržištima predstavlja značajan korak u regulisanju online platformi. Ovaj zakon izričito zabranjuje velikim digitalnim platformama da koriste ugovorne odredbe o paritetu cena i slične mere koje bi mogle ograničiti konkurenciju. Ova zabrana ima za cilj da osigura fer tržišnu utakmicu i spreči dominantne igrače da zloupotrebljavaju svoj položaj.

U svetlu ovog zakona, Evropski sud pravde je pažljivo razmatrao argumente Booking.com-a. Međutim, sudije su zaključile da kompanija nije pružila dovoljno dokaza koji bi opravdali primenu klauzule o paritetu cena. Sud je istakao da "nije dokazano da su klauzule o paritetu cena, bilo široko ili usko definisane, objektivno neophodne za postizanje glavnog poslovnog cilja ili da su srazmerne cilju koji žele da postignu".

Implikacije presude na tržište online rezervacija

Odluka suda ima potencijalno dalekosežne posledice za tržište online rezervacija smeštaja. Sudije su zaključile da bi odredba Booking.com-a o pragu cene za hotelski smeštaj mogla da ograniči konkurenciju među digitalnim platformama i potencijalno istisne manje i nove igrače na tržištu. Ovo je posebno zabrinjavajuće jer bi moglo dovesti do smanjenja izbora za potrošače i potencijalno viših cena.

Međutim, važno je napomenuti da sud nije u potpunosti osudio praksu Booking.com-a. Iako su sudije zaključile da odredba o paritetu cena nije od suštinskog značaja za ekonomsku održivost sajta, nisu eksplicitno utvrdili da ova praksa krši propise o ravnopravnoj tržišnoj utakmici. Ovo ostavlja prostor za dalje pravne interpretacije i potencijalne izmene u poslovnoj praksi kompanije.

Reakcija Booking.com-a i budućnost industrije

Booking Holdings, matična kompanija Booking.com-a, izrazila je razočaranje presudom. U svom saopštenju, kompanija je istakla da su "paritetne klauzule bile neophodne i proporcionalne odnosu između partnera za smeštaj i sajta Booking.com kako bi poslovali na konkurentnom tržištu". Ova izjava ukazuje na to da kompanija veruje da su njihove poslovne prakse bile opravdane i neophodne za održavanje konkurentnosti.

Ova presuda mogla bi imati značajne implikacije ne samo za Booking.com, već i za celokupnu industriju online rezervacija smeštaja. Moguće je da će druge platforme morati da preispitaju svoje ugovorne odredbe i poslovne modele kako bi osigurale usklađenost sa evropskim zakonodavstvom o konkurenciji.

U zaključku, presuda Evropskog suda pravde protiv Booking.com-a predstavlja prekretnicu u regulisanju digitalnih platformi za rezervaciju smeštaja. Iako kompanija tvrdi da su njihove prakse bile neophodne za poslovanje na konkurentnom tržištu, sud je zauzeo stav da takve odredbe potencijalno ograničavaju konkurenciju. Ova odluka će verovatno podstaći dalju debatu o balansiranju inovacija i fer konkurencije u digitalnoj ekonomiji.