Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Boeing planira prikupljanje kapitala od 15 milijardi dolara

Američki avionski gigant Boeing suočava se sa značajnim finansijskim izazovima i planira ambiciozno prikupljanje kapitala. Kompanija namerava da prikupi oko 15 milijardi dolara kroz prodaju običnih akcija i konvertibilnih obveznica, u nastojanju da ojača svoju finansijsku poziciju u svetlu tekućeg štrajka i drugih problema.

Strategija Boeinga za prikupljanje kapitala

Boeing, jedan od vodećih svetskih proizvođača aviona, priprema se za značajan finansijski poduhvat. Kompanija planira da od ponedeljka započne proces prikupljanja više od 15 milijardi dolara kapitala. Ovaj ambiciozni plan uključuje kombinaciju prodaje običnih akcija i obveznica sa obavezom konverzije. Cilj ove strategije je poboljšanje finansijskog stanja kompanije, koje je značajno narušeno aktuelnim štrajkom zaposlenih.

Prema neimenovanom izvoru agencije Reuters, novi kapital će dolaziti iz prodaje akcija i konvertibilnih preferencijalnih akcija. Važno je napomenuti da bi ukupan iznos prikupljenog kapitala mogao biti i veći, u zavisnosti od tržišne potražnje. Kompanija Boeing je, međutim, odbila da komentariše ove informacije, zadržavajući diskreciju u vezi sa svojim finansijskim planovima.

Uticaj štrajka na poslovanje i proizvodnju

Jedan od ključnih faktora koji utiče na finansijsku situaciju Boeinga je tekući štrajk zaposlenih. Prošle nedelje, mehaničari su sa gotovo dve trećine glasova odbacili najnoviju ponudu kompanije za okončanje štrajka. Ovaj industrijski spor je imao značajan uticaj na poslovanje, posebno na proizvodnju popularnog modela 737 MAX.

Štrajk je praktično zaustavio proizvodnju ovog ključnog modela, što je dodatno otežalo finansijsku situaciju kompanije. Model 737 MAX je jedan od najprodavanijih proizvoda Boeinga, i njegovo odsustvo sa proizvodnih linija predstavlja ozbiljan udarac za kompaniju.

Regulatorni nadzor i gubitak poverenja kupaca

Boeing se suočava sa pojačanim regulatornim nadzorom i gubitkom poverenja kupaca. Ovi izazovi su kulminirali nakon incidenta u januaru ove godine, kada su vrata modela 737 MAX iznenada otkazala tokom leta. Ovaj događaj je dodatno narušio reputaciju kompanije i doveo do ograničenja proizvodnje.

Finansijski rezultati kompanije odražavaju ove izazove. Boeing je tokom cele godine beležio gubitke u gotovinskom toku, a prošle nedelje je prijavio novi kvartalni gubitak od približno 6,2 milijarde dolara. Ovi finansijski rezultati naglašavaju hitnu potrebu za dodatnim kapitalom.

Dodatne mere za finansijsko osnaživanje

Pored planiranog prikupljanja kapitala, Boeing je preduzeo i druge korake za jačanje svoje finansijske pozicije. Kompanija je ranije ovog meseca obezbedila kreditni aranžman od oko 10 milijardi dolara sa vodećim finansijskim institucijama, uključujući BoA, Citibank, Goldman Sachs i JPMorgan.

Ova finansijska injekcija, u kombinaciji sa planiranim prikupljanjem kapitala, trebalo bi da pruži Boeingu neophodnu likvidnost za prevazilaženje trenutnih izazova. Međutim, kompanija mora pažljivo balansirati između potrebe za kapitalom i rizika po svoj kreditni rejting investicionog nivoa.

Zaključak: Budućnost Boeinga u svetlu finansijskih izazova

Uprkos trenutnim poteškoćama, Boeing ostaje jedan od ključnih igrača u globalnoj avionskoj industriji. Kompanija se suočava sa značajnim izazovima, uključujući štrajk, regulatorne probleme i gubitak poverenja kupaca. Međutim, planirano prikupljanje kapitala od 15 milijardi dolara moglo bi biti prekretnica u Boeingovim naporima da prevaziđe ove prepreke i ponovo uspostavi svoju poziciju lidera u industriji.