Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Boeing otpušta hiljade radnika u SAD-u: Kriza u vazduhoplovstvu

Američki vazduhoplovni gigant Boeing suočava se sa značajnim izazovima, što je rezultiralo masovnim otpuštanjima širom Sjedinjenih Država. Ova odluka utiče na hiljade radnika i odražava šire probleme u vazduhoplovnoj industriji.

Masovna otpuštanja u Boeingovim pogonima

Boeing, jedan od vodećih svetskih proizvođača aviona, najavio je planove za otpuštanje više od 2.500 zaposlenih u četiri američke države: Vašington, Oregon, Južna Karolina i Misuri. Ova odluka je deo šireg plana kompanije da smanji svoju globalnu radnu snagu za približno 17.000 ljudi, što predstavlja gotovo 10% ukupnog broja zaposlenih.

Najveći udar će pretrpeti radnici u saveznoj državi Vašington, gde se očekuje da će skoro 2.200 ljudi ostati bez posla. U Južnoj Karolini, još jednom ključnom proizvodnom centru za Boeing, planirano je otpuštanje dodatnih 220 radnika. Obe ove države su značajne za proizvodnju komercijalnih aviona kompanije.

Kompleksnost procesa otpuštanja

Proces otpuštanja je složen i regulisan federalnim zakonima. Boeing je obavezao da zadrži radnike na platnom spisku do 17. januara, kako bi ispoštovao zakonsku obavezu obaveštavanja zaposlenih najmanje 60 dana pre prestanka radnog odnosa. Ova praksa, poznata kao "WARN Act" (WARN), ima za cilj da pruži radnicima dovoljno vremena da se pripreme za tranziciju.

Kompanija razmatra i druge mere za smanjenje troškova, uključujući:

  • Selektivno zapošljavanje u kritičnim sektorima
  • Prodaju pojedinih podružnica
  • Restrukturiranje postojećih odeljenja

Uticaj na inženjerski kadar

Uprkos ranijim izjavama da će se očuvati ključni inženjerski i proizvodni kapaciteti, realnost je drugačija. Udruženje profesionalnih inženjera u vazduhoplovstvu objavilo je da je 438 članova sindikata u Boeingovim pogonima dobilo otkaz, uključujući 218 inženjera i 220 tehničara. Ovo predstavlja značajan gubitak stručnog kadra i može uticati na buduće inovacijske kapacitete kompanije.

Širi kontekst krize u vazduhoplovstvu

Ova masovna otpuštanja u Boeingu nisu izolovan slučaj, već odražavaju šire probleme u vazduhoplovnoj industriji. Pandemija COVID-19 je drastično smanjila potražnju za avionskim putovanjima, što je dovelo do otkazivanja porudžbina i odlaganja isporuka novih aviona. Ovo je primoralo proizvođače poput Boeinga da preispitaju svoje poslovne strategije i smanje troškove.

Izvršni direktor Boeinga, Keli Ortberg, naglasio je neophodnost "teških odluka" i strukturnih promena kako bi kompanija održala konkurentsku prednost i ispunila dugoročne obaveze prema kupcima. Ove mere, iako bolne za radnike, vide se kao nužne za dugoročni opstanak i prosperitet kompanije u izazovnom tržišnom okruženju.

U zaključku, masovna otpuštanja u Boeingovim pogonima predstavljaju ozbiljan izazov ne samo za kompaniju već i za celokupnu američku vazduhoplovnu industriju. Dok Boeing nastoji da se prilagodi novim tržišnim realnostima, ostaje da se vidi kako će ove mere uticati na njegovu dugoročnu konkurentnost i inovacijski potencijal u globalnoj vazduhoplovnoj areni.