Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Boeing i sindikat postigli probni sporazum o radu

U nedavnom razvoju događaja, američki proizvođač aviona Boeing i sindikat koji predstavlja hiljade radnika postigli su značajan napredak u rešavanju dugotrajnog radnog spora. Ovaj preliminarni sporazum mogao bi označiti prekretnicu u odnosima između kompanije i njenih zaposlenih.

Detalji probnog sporazuma između Boeinga i sindikata

Boeing, gigant u oblasti vazduhoplovstva, i sindikat koji zastupa oko 33.000 radnika uspeli su da postignu preliminarni dogovor o novom kolektivnom ugovoru. Ovaj korak napred ostvaren je uz posredovanje BK, naglašavajući važnost ovog pitanja za američku ekonomiju i izvoz.

Predloženi sporazum, predstavljen u Sijetlu, obuhvata nekoliko ključnih tačaka:

  • Povećanje plata od približno 35% do kraja četvrtog godine ugovora
  • Garantovani godišnji bonus od najmanje 4%
  • Dodatni bonus od oko 7.000 dolara ako radnici odobre ugovor

Planirano je da se glasanje o ratifikaciji ovog ugovora održi 23. oktobra, što će biti odlučujući trenutak za budućnost radnih odnosa u kompaniji.

Uloga Bele kuće u pregovorima

Intervencija Bele kuće u ovom sporu pokazuje koliko je pitanje važno na nacionalnom nivou. Vršiteljka dužnosti ministra za rad, Džuli Su, lično je putovala u Sijetl kako bi podržala proces pregovora. Ona se više puta sastajala sa predstavnicima sindikata i novim izvršnim direktorom Boeinga, Kelijem Ortbergom, u nastojanju da se prevaziđe zastoj u pregovorima.

Predsednik Džo Bajden izrazio je svoje mišljenje o situaciji, naglašavajući da proces kolektivnog pregovaranja predstavlja najbolji način za postizanje pozitivnih rezultata za zaposlene. Međutim, on je takođe istakao da će konačna odluka o prihvatanju ugovora biti na sindikalnim radnicima.

Implikacije za Boeing i industriju

Rešavanje ovog dugotrajnog štrajka moglo bi imati značajne pozitivne posledice za Boeing. To bi posebno moglo biti od koristi za novog direktora Ortberga, koji je stupio na dužnost u avgustu sa jasnim mandatom da obnovi i unapredi proizvodne operacije kompanije.

Međutim, važno je napomenuti da postizanje preliminarnog dogovora ne garantuje njegovo konačno prihvatanje. Prethodni predlog, koji je takođe imao podršku obe strane, radnici su odbacili velikom većinom na glasanju prošlog meseca. Ova činjenica naglašava složenost situacije i potrebu za pažljivim pristupom u finalnim fazama pregovora.

Trenutni predlog predstavlja treću ponudu uprave Boeinga od početka pregovora i finansijski je približno 10% veći od prvobitne ponude. Ovo povećanje ilustruje spremnost kompanije da napravi ustupke kako bi se postigao dogovor i okončao štrajk koji je značajno uticao na proizvodnju.

Širi kontekst i uticaj na industriju

Ovaj spor između Boeinga i sindikata radnika nije izolovan slučaj, već odražava šire trendove u odnosima između poslodavaca i zaposlenih u Sjedinjenim Američkim Državama. Sve veći broj radnika u različitim industrijama traži bolje uslove rada, veće plate i dodatne beneficije, što dovodi do povećanog broja štrajkova i radnih sporova širom zemlje.

Ishod ovih pregovora mogao bi imati značajan uticaj ne samo na Boeing i njegovu radnu snagu, već i na čitavu vazduhoplovnu industriju. Kao jedan od najvećih američkih izvoznika, stabilnost Boeinga ima direktne implikacije na ekonomiju SAD i globalnu trgovinu avionima.

U zaključku, preliminarni sporazum između Boeinga i sindikata radnika predstavlja potencijalno značajan korak ka rešavanju dugotrajnog radnog spora. Međutim, konačan ishod još uvek zavisi od glasanja radnika i mogućih daljih pregovora. Situacija ostaje fluidna, sa važnim implikacijama za budućnost kompanije, njenih radnika i šire ekonomske interese.