Izvor: Autorski tekst | Foto: Shutterstock

Bitkoin: Institucionalna podrška osigurava budućnost

U svetu finansija, institucionalna podrška često određuje sudbinu investicija. Nedavni događaji ukazuju na to da je bitkoin stekao značajnu institucionalnu podršku, što sugeriše njegovu dugoročnu održivost na tržištu.

Rast institucionalne podrške bitkoinu

Institucionalna podrška bitkoinu doživela je značajan porast u poslednjih nekoliko godina. Odobrenje Komisije za hartije od vrednosti i berze (SEC) za spot bitkoin ETF-ove u januaru predstavlja prekretnicu u percepciji bitkoina od strane tradicionalnih finansijskih institucija. Ovaj potez je otvorio vrata širem krugu investitora, omogućavajući im da ulažu u bitkoin kroz poznate investicione instrumente.

Interesovanje za bitkoin ETF-ove brzo je poraslo. Trenutno postoji 36 različitih ETF-ova kojima se trguje na američkim tržištima, sa ukupnom imovinom koja premašuje 61 milijardu dolara. Ova cifra stavlja bitkoin ETF-ove odmah iza ETF-ova zlata po veličini ukupne imovine, što je impresivno dostignuće za relativno novu klasu imovine.

Ključni igrači u institucionalnoj podršci

Među najznačajnijim podržavaocima bitkoina je BlackRock, najveći svetski menadžer imovine. Njihov spot bitkoin ETF postao je jedan od najbrže rastućih ETF-ova u istoriji, sa imovinom od skoro 23 milijarde dolara. Larry Fink, izvršni direktor BlackRock-a, promenio je svoje mišljenje o bitkoinu, nazivajući ga sada "digitalnim zlatom" i "legitimnim" finansijskim instrumentom.

Još jedan značajan podržavalac je Howard Lutnick, predsednik Cantor Fitzgerald-a. Njegova firma je najavila planove za pokretanje bitkoin finansijskog poslovanja, što dodatno legitimiše ovu digitalnu valutu u očima institucionalnih investitora.

Implikacije za finansijsku industriju

Podrška velikih finansijskih institucija bitkoinu nije samo odraz trenutnog trenda, već i odgovor na rastuću potražnju klijenata. Ove firme prepoznaju potencijal za generisanje prihoda kroz podršku bitkoinu i drugim digitalnim valutama.

Odobrenje SEC-a za ETF-ove takođe je razjasnilo poziciju agencije u pogledu pravilne karakterizacije bitkoina kao robe. Ova jasnoća je dobrodošla za zagovornike bitkoina i verovatno će dovesti do dalje institucionalne podrške.

Banke ulaze u igru

Bank of New York Mellon (BNY), za koju se veruje da je najveća kastodi banka na svetu, odobrena je za pružanje usluga čuvanja za bitkoin ETF-ove. Očekuje se da će banka uskoro ući na tržište i pružati usluge i za drugi odobreni kriptovalutni ETF, eter.

Predsednik SEC-a, Gary Gensler, sugerisao je da bi se BNY model kriptovalutnog čuvanja mogao proširiti na brojne digitalne imovine, što otvara vrata za širu institucionalnu podršku različitim kriptovalutama.

Budućnost bitkoina u finansijskom sistemu

Iako je neizvesno da li će bitkoin dovesti do transformacije globalnog bankarskog i platnog sistema, jasno je da je on deo nove klase digitalne imovine koja je veoma tražena od strane institucionalnih i maloprodajnih investitora.

Tradicionalne banke i kompanije za finansijske usluge imaju priliku da podrže bitkoin sada, dok je usvajanje još uvek u ranim fazama, i da učestvuju u bilo kom pravcu kojim put usvajanja vodi. Rast bitkoina će rezultirati promenama, možda više evolucijom nego revolucijom, ali sigurno je da neće nestati.

U zaključku, institucionalna podrška bitkoinu raste, što ukazuje na njegovu dugoročnu održivost u finansijskom ekosistemu. Iako tačan uticaj bitkoina na globalni finansijski sistem tek treba da se vidi, njegova rastuća prihvaćenost među velikim institucijama sugeriše da će bitkoin igrati značajnu ulogu u budućnosti finansija.