Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Berba grožđa u Srbiji: Izazovi i prilike u 2023. godini

Berba grožđa u Srbiji 2023. godine obeležena je ranim početkom i smanjenim prinosima zbog suše. Uprkos izazovima, vinogradari ističu očuvan kvalitet grožđa i prilagođavanje novim klimatskim uslovima.

Rani početak berbe grožđa iznenađuje vinogradare

Berba grožđa u Srbiji započela je neuobičajeno rano ove godine, iznenadivši čak i najiskusnije vinogradare. Rane sorte grožđa obrane su već početkom avgusta, što je fenomen koji se ne pamti u skorijoj istoriji srpskog vinogradarstva. Ovaj neočekivani razvoj događaja pripisuje se izuzetno visokim temperaturama i dugotrajnoj suši koja je pogodila region.

Prema podacima RTS-a, prinosi su u proseku manji za približno 30 procenata u poređenju sa prethodnim godinama. Ova situacija predstavlja značajan izazov za vinogradare, koji se bore da održe produktivnost svojih vinograda u izmenjenim klimatskim uslovima.

Suša i visoke temperature: Dvostruki izazov za vinogradare

Za razliku od prethodne godine, kada su vinogradari bili primorani da spasavaju rod od prekomernih padavina, ove godine se suočavaju sa potpuno suprotnim problemom - dugotrajnom sušom. Ova situacija je posebno izražena u regionu Župe, gde se berba odvija ubrzanim tempom kako bi se grožđe ubralo dok je još u optimalnom stanju.

Interesantno je primetiti da su sorte poput pino noara, vranca i tamjanike, koje se tradicionalno uzgajaju na obroncima Željina, Kopaonika i Goča, sazrele gotovo mesec dana ranije nego što je to uobičajeno. Ova pojava dodatno naglašava uticaj klimatskih promena na vinogradarstvo u Srbiji.

Perspektiva vinogradara: Izazovi i prilagođavanja

Ljubiša Protić, iskusni vinogradar iz Tržca, deli svoje viđenje situacije. On ističe da je za uspešnu vinogradarsku godinu nebo odgovorno čak 95 odsto, dok samo pet odsto zavisi od samih uzgajivača. Protić metaforički opisuje ovogodišnju situaciju kao svojevrsnu "nagradu" ili "namirenje računa" nakon izazovne prethodne godine.

"Mi kao vinogradari uradimo sve što je u našoj moći, a onda počnemo da se hvalimo. Međutim, nebo nas ponekad kazni, što smo iskusili prošle godine. Ove godine, čini se da smo dobili neku vrstu nagrade ili, kako bih to rekao, 'namirili su se neki računi'," objašnjava Protić, ilustrujući nepredvidivost prirode i njenog uticaja na vinogradarstvo.

Stručna analiza: Kvalitet grožđa uprkos izazovima

Enolog Aleksa Spasić pruža stručnu perspektivu o stanju grožđa u regionu Župe. On napominje da se grožđe iznenađujuće dobro izborilo sa ekstremnim klimatskim uslovima, uključujući i hladnije noći koje su nastupile desetak dana pre berbe. Spasić ističe: "Očuvan je aromatski kompleks, posebno kod aromatičnih sorti. Ipak, jedna umerena kiša bi mogla pomoći da se osveže vinogradi koji su više pogođeni sušom."

Profesor Marko Malićanin sa Poljoprivrednog fakulteta u Kruševcu pruža dodatni uvid u situaciju. On naglašava da su visoke temperature i suša paradoksalno doprinele očuvanju zdravlja grožđa, sprečavajući razvoj bolesti. "Sa aspekta zdravstvenog stanja, grožđe je fantastično," kaže Malićanin. "Međutim, ako govorimo o globalnom kvalitetu grožđa i njegovom potencijalu za proizvodnju vina, situacija nije idealna."

Uticaj klimatskih promena na kvalitet grožđa

Profesor Malićanin dalje objašnjava specifične karakteristike ovogodišnjeg roda: "Ovo grožđe ima izuzetno visok sadržaj šećera, niske kiseline i delimično je dehidrirano." On ističe da će tek proizvodnja vina pokazati kakav će biti aromatski potencijal i kako su ekstremne temperature uticale na celokupni metabolizam biljke.

Ova situacija otvara brojna pitanja o budućnosti vinogradarstva u Srbiji u kontekstu klimatskih promena. Vinogradari i enolozi će morati da prilagode svoje tehnike uzgoja i proizvodnje kako bi se nosili sa novim klimatskim realnostima.

Zaključak: Prilagođavanje novoj realnosti u vinogradarstvu

Očekuje se da će berba grožđa i prerada u regionu Župe biti završeni za otprilike dve nedelje, što je scenario koji je do pre nekoliko godina bio nezamisliv. Ova činjenica jasno ilustruje kako klimatske promene menjaju tradicionalne obrasce u vinogradarstvu.

Uprkos izazovima, srpski vinogradari pokazuju izuzetnu prilagodljivost i odlučnost. Njihovo iskustvo i stručnost, kombinovani sa naučnim saznanjima, biće ključni u navigaciji kroz nove klimatske uslove i održavanju kvaliteta srpskih vina u godinama koje dolaze.