Predsednik Sjedinjenih Američkih Država, Džo Bajden, izrazio je optimizam u pogledu ekonomske budućnosti zemlje, naglašavajući očekivano smanjenje kamatnih stopa i obećavajući kontinuirane napore za unapređenje finansijske situacije američkih građana.
Bajdenova ekonomska prognoza i obećanja
Na prestižnom skupu u Ekonomskom klubu Vašingtona, pred oko 500 uglednih zvanica, predsednik Bajden iskoristio je priliku da promoviše ekonomske politike svoje administracije. Fokus njegovog obraćanja bio je na merama za suzbijanje inflacije, koja je eskalirala usled pandemije COVID-19 i ruske invazije na Ukrajinu. Ova pitanja su izazvala značajnu zabrinutost među američkim biračima, kako prenosi agencija Reuters.
"Anticipiramo dalji pad kamatnih stopa, što je svakako pozitivan signal za našu ekonomiju," izjavio je američki predsednik. Bajden je naglasio da je trenutna stopa inflacije znatno bliža cilju od 2%, koji su postavile Federalne rezerve, nazivajući najnovije smanjenje kamatnih stopa za pola procenta "ohrabrujućom vešću" za potrošače.
Ekonomski uspesi uprkos pesimističnim prognozama
Mnogi ekonomski stručnjaci su prvobitno predviđali da će biti neophodna recesija kako bi se obuzdala visoka inflacija. Međutim, ove prognoze su se pokazale netačnim. Politike Bajdenove administracije, usmerene na:
- Ekspanziju domaće proizvodnje
- Investicije u čistu energiju i infrastrukturu
- Ograničavanje troškova lekova za penzionere
Uprkos ovim pozitivnim pokazateljima, ankete javnog mnjenja ukazuju na to da su Amerikanci i dalje duboko zabrinuti za ekonomiju i inflaciju. Ova zabrinutost reflektuje se i na političkoj sceni, gde su potpredsednica Kamala Haris, koja je postala demokratski kandidat za predsednika nakon Bajdenovog povlačenja iz trke u julu, i bivši predsednik Donald Tramp praktično izjednačeni u istraživanjima javnog mnjenja, manje od sedam nedelja pre predsedničkih izbora zakazanih za 5. novembar.
Stav Federalnih rezervi i tržište rada
Predsednik Federalnih rezervi, Džerom Pauel, izjavio je nakon najave značajnog smanjenja kamatnih stopa da ekonomija SAD-a ostaje robusna. Međutim, kreatori politika žele da deluju proaktivno kako bi sprečili potencijalno slabljenje tržišta rada. Trenutna stopa nezaposlenosti od 4,2% je za pola procentnog poena viša nego što je bila kada su Federalne rezerve započele agresivnu kampanju podizanja kamatnih stopa u martu 2022. godine.
Ekonomski stručnjaci ističu da je ova razlika u stopi nezaposlenosti indikativna za složenost ekonomske situacije. Iako je nezaposlenost porasla, ona je i dalje na relativno niskom nivou u istorijskom kontekstu. Ovo sugeriše da je tržište rada otporno, ali da postoji prostor za dalje poboljšanje.
Implikacije ekonomske politike na predstojeće izbore
Predstojeći predsednički izbori u novembru će nesumnjivo biti pod snažnim uticajem ekonomskih pitanja. Birači će morati da procene efikasnost Bajdenove ekonomske politike nasuprot alternativnim pristupima koje predlažu njegovi politički protivnici. Ključno pitanje biće da li su mere za suzbijanje inflacije i stimulisanje ekonomskog rasta bile dovoljno efikasne da ubede birače u kompetentnost trenutne administracije.
U zaključku, predsednik Bajden nastavlja da promoviše svoju ekonomsku agendu, ističući pozitivne trendove u smanjenju kamatnih stopa i kontroli inflacije. Međutim, zabrinutost birača ostaje visoka, što čini ekonomska pitanja centralnim temama predizborne kampanje. Konačni sud o uspešnosti ovih ekonomskih politika daće birači na predstojećim izborima, gde će kamatne stope i opšte ekonomsko stanje zemlje igrati ključnu ulogu u odlučivanju.