Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Bajden i Si: Ključni sastanak lidera SAD i Kine u Peruu

Predstojeći sastanak između američkog predsednika Džoa Bajdena i kineskog predsednika Si Đinpinga u Peruu privlači pažnju svetske javnosti kao ključni događaj u odnosima dve najveće svetske ekonomije. Ovaj susret dolazi u trenutku kada se očekuje potencijalno povećanje napetosti između Vašingtona i Pekinga.

Ključni aspekti sastanka Bajden-Si

Američka administracija je objavila da će se sastanak Bajden-Si održati 16. novembra u Limi, glavnom gradu Perua. Ovaj susret će se odigrati na marginama Foruma za ekonomsku saradnju Azije i Pacifika (APEC), što pruža idealnu platformu za razgovore o širokom spektru globalnih pitanja.

Džejk Salivan, američki savetnik za nacionalnu bezbednost, istakao je da će dvojica lidera razgovarati o brojnim izazovima u bilateralnim odnosima. Među ključnim temama nalaze se:

  • Situacija na Tajvanu
  • Sporovi u Južnom kineskom moru
  • Odnosi sa Rusijom
  • Borba protiv proizvodnje i distribucije fentanila

Salivan je naglasio da je predsednik Bajden pokazao sposobnost da upravlja razlikama između SAD i Kine, sprečavajući da konkurencija preraste u otvoreni sukob. Ovo je postignuto održavanjem otvorenih kanala komunikacije između dve zemlje.

Izazovi u odnosima SAD i Kine

Odnosi između Vašingtona i Pekinga su u posljednje vreme bili opterećeni nizom složenih pitanja. Američki zvaničnici su najavili da će Bajden pokrenuti temu kineske podrške ruskom ratu u Ukrajini, kao i navodno prisustvo više od 10.000 severnokorejskih vojnika u Rusiji.

Prethodni sastanak Bajdena i Sija, održan u novembru prošle godine, doveo je do poboljšane saradnje u borbi protiv narkotika. Međutim, napredak u rešavanju ključnih pitanja, poput potencijalnog sukoba oko Tajvana, ostao je ograničen. Kina i dalje smatra Tajvan delom svoje teritorije, što predstavlja stalnu tačku tenzija u odnosima sa SAD.

Ekonomske mere i njihov uticaj

Bajdenova administracija je nedavno preduzela korake koji su dodatno zakomplikovali odnose sa Kinom. Prošlog meseca su uvedena pravila koja ograničavaju američka ulaganja u određenim strateškim sektorima u Kini, uključujući:

  1. Veštačku inteligenciju
  2. Kvantno računarstvo
  3. Proizvodnju poluprovodnika

Ova ograničenja će stupiti na snagu u januaru naredne godine. Pored toga, Bajden je podigao carine na dodatne kineske proizvode. Peking je ove poteze ocenio kao kontraproduktivne za bilateralne odnose i globalnu ekonomsku stabilnost.

Očekivanja od sastanka u Peruu

Analitičari očekuju da će sastanak u Peruu biti prilika za obe strane da postave temelje za stabilniju saradnju u narednom periodu. Iako se ne očekuje rešavanje svih spornih pitanja, veruje se da će lideri pokušati da uspostave mehanizme za efikasnije upravljanje razlikama.

Posebna pažnja će biti posvećena ekonomskoj saradnji, s obzirom na značaj obe zemlje za globalnu ekonomiju. Očekuje se da će Bajden i Si razgovarati o mogućnostima za unapređenje trgovinske razmene i smanjenje tenzija u oblasti tehnologije i intelektualne svojine.

U zaključku, sastanak Bajden-Si u Peruu predstavlja ključni momenat za odnose SAD i Kine. Ishod ovog susreta mogao bi odrediti ton bilateralnih odnosa u narednom periodu i uticati na globalna ekonomska i bezbednosna pitanja.