Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Argentinski tim osvaja nagradu za inovativni projekat "Podgoričanke"

U centru crnogorske prestonice, inovativni arhitektonski projekat menja lice kultne građevine. Argentinski tim arhitekata osvojio je prvu nagradu na međunarodnom konkursu za prenamenu robne kuće NAMA, poznatije kao "Podgoričanka", sa svojim revolucionarnim konceptom "Spirala susreta".

Revolucionarni dizajn "Podgoričanke"

Glavni grad Crne Gore, Podgorica, raspisao je u junu ove godine međunarodni konkurs za idejno arhitektonsko rešenje prenamene "Podgoričanke". Odziv je bio impresivan, sa čak 52 rada pristigla iz celog sveta. Ukupni nagradni fond iznosio je približno 46.000 evra, privlačeći talentovane arhitekte iz različitih zemalja.

Pobednički projekat, "Spirala susreta", osvojio je prvu nagradu i iznos od gotovo 25.000 evra. Žiri je u svom obrazloženju, objavljenom na zvaničnom sajtu grada Podgorice, istakao da nagrađeni projekat nudi zgradu koja je "strateški transparentna i otvorena". Ova inovativna koncepcija poziva građane i posetioce da se popnu spiralnim stepeništem, koje ne samo da pruža raznovrstan sadržaj, već i motiviše posetioce da aktivno učestvuju u programu.

Inovativni koncept i održivost

Ključni aspekt pobedničkog projekta je njegova pristupačnost i inovativnost, sa posebnim naglaskom na osećaj zajedništva i povezanosti. Žiri je posebno istakao: "Spirala postaje mesto susreta – biblioteka, auditorijum, kancelarija". Ova multifunkcionalna priroda projekta omogućava fleksibilno korišćenje prostora, prilagođavajući se različitim potrebama zajednice.

Međutim, uspeh projekta u narednoj fazi zavisiće od kvalitetnih detalja koji će osigurati da zgrada bude dobro izolovana i u potpunosti optimizovana za održivu upotrebu. Ovo uključuje optimalno korišćenje prostora kroz upotrebu modularnih, fleksibilnih i multi-funkcionalnih prostora, što će doprineti dugoročnoj održivosti i funkcionalnosti objekta.

Međunarodni karakter konkursa

Konkurs je privukao pažnju arhitekata iz različitih zemalja, demonstrirajući globalni interes za ovaj projekat. Druga nagrada, vredna približno 12.000 evra, pripala je radu poljske autorke Aleksandre Kozłowske. Treće mesto i novčanu nagradu od oko 6.000 evra osvojio je tim iz Turske, koji čine Cihan Sevİndİk, Sıddık Güvendİ i Dr. Senem Müştak Sevİndİk.

Pored glavnih nagrada, žiri je dodelio i tri otkupa u iznosu od po 1.000 evra, čime je dodatno nagrađena kreativnost i inovativnost učesnika konkursa. Ovakav pristup ne samo da podstiče učešće, već i promoviše raznovrsnost arhitektonskih ideja i rešenja.

Uticaj na gradski pejzaž Podgorice

Projekat "SS" će nesumnjivo imati značajan uticaj na urbani pejzaž Podgorice. Transformacija "Podgoričanke" iz tradicionalne robne kuće u multifunkcionalni prostor odražava savremene trendove u urbanom planiranju i arhitekturi. Ovaj projekat ima potencijal da postane novo središte društvenog i kulturnog života grada, spajajući tradicionalno i moderno.

U zaključku, međunarodni konkurs za prenamenu Podgoričanke pokazao je globalni interes za razvoj crnogorske prestonice. Pobednički projekat "Spirala susreta" obećava inovativno rešenje koje će obogatiti gradski prostor i pružiti građanima novo mesto za okupljanje, učenje i interakciju. Uspešna realizacija ovog projekta mogla bi poslužiti kao model za slične inicijative u drugim gradovima regiona.