U nedavnom presedanu, Apple je pretrpeo značajan pravni poraz u dugogodišnjem poreskom sporu sa Evropskom unijom. Ova presuda mogla bi imati dalekosežne posledice za multinacionalne kompanije koje posluju u Evropi.
Preokret u poreskom sporu Apple-a i EU
Sud pravde Evropske unije u Luksemburgu doneo je presudu kojom se poništava prethodna odluka nižeg suda u korist Apple-a. Ovom presudom potvrđena je odluka iz 2016. godine, prema kojoj je Irska prekršila zakon o državnoj pomoći pružajući nepravednu poresku prednost američkom tehnološkom gigantu.
Ova odluka nalaže kompaniji Apple da plati približno 13 milijardi evra (što je gotovo ekvivalentno 14,4 milijarde dolara) irskim poreskim vlastima. Ovaj iznos predstavlja oko dve četvrtine globalne prodaje Mac računara, što ilustruje razmere finansijskog udara na kompaniju.
Posledice presude za Apple i EU regulativu
Presuda predstavlja značajnu pobedu za Margaret Vestager, evropsku komesarku za konkurenciju, čiji se drugi mandat u Briselu bliži kraju. Vestager je 2016. godine pokrenula istragu o poreskim aranžmanima Apple-a u Irskoj, tvrdeći da je kompanija uživala nezakonite beneficije koje su joj omogućile plaćanje znatno nižih poreza u odnosu na druge kompanije u zemlji.
Ova odluka mogla bi postaviti presedan za buduće slučajeve vezane za poreske prakse multinacionalnih kompanija u EU. Mnogi analitičari smatraju da bi to moglo dovesti do strožeg nadzora i potencijalno većih poreskih obaveza za tehnološke gigante koji posluju u Evropi.
Reakcije i implikacije presude
Izvršni direktor Apple-a, Tim Cook, oštro je kritikovao odluku EU, nazivajući je "potpunom političkom glupošću". Ova izjava odražava frustraciju kompanije zbog onoga što smatraju preteranim mešanjem EU u poreske politike pojedinačnih država članica.
Američko ministarstvo finansija takođe je izrazilo zabrinutost, sugerišući da EU preuzima ulogu "nadnacionalne poreske uprave". Ova kritika ukazuje na potencijalne tenzije između SAD i EU po pitanju oporezivanja američkih tehnoloških kompanija koje posluju u Evropi.
Novac koji Apple treba da plati trenutno se nalazi na depozitnom računu, čekajući konačnu presudu. Ova situacija ilustruje složenost međunarodnih poreskih sporova i vreme potrebno za njihovo rešavanje.
Šire implikacije za globalnu poresku reformu
Presuda protiv Apple-a mogla bi imati značajne implikacije za tekuće napore u pravcu globalne poreske reforme. Mnogi stručnjaci smatraju da bi ova odluka mogla ubrzati diskusije o harmonizaciji poreskih politika na međunarodnom nivou, posebno u kontekstu digitalnih usluga i e-trgovine.
Ova presuda takođe otvara pitanja o budućnosti poreskih olakšica koje neke evropske zemlje, poput Irske, nude multinacionalnim kompanijama. Moguće je da će ova praksa biti podvrgnuta strožem nadzoru EU u budućnosti.
U zaključku, presuda Suda pravde EU protiv Apple-a predstavlja prekretnicu u odnosima između velikih tehnoloških kompanija i evropskih regulatora. Ona naglašava potrebu za jasnijim međunarodnim poreskim pravilima i mogla bi dovesti do značajnih promena u načinu na koji multinacionalne kompanije strukturiraju svoje poreske strategije u Evropi.