Protekle nedelje, Produktna berza u Novom Sadu zabeležila je značajan porast aktivnosti, pri čemu je kukuruz ponovo zauzeo centralno mesto u trgovini. Ova analiza pruža detaljan uvid u tržišne trendove, cenovne fluktuacije i obim prometa ključnih poljoprivrednih proizvoda.
Dinamično tržište kukuruza
Tržište kukuruza pokazalo je izuzetnu dinamiku tokom protekle nedelje. Ukupan promet na Produktnoj berzi dostigao je približno 3.075 tona robe, što predstavlja porast od gotovo 14% u odnosu na prethodnu sedmicu. Finansijska vrednost ovog prometa iznosila je oko 71.239.000 dinara, ukazujući na značajan ekonomski uticaj trgovine poljoprivrednim proizvodima.
Cene kukuruza zabeležile su primetan rast. Berzanski ugovori za ovu žitaricu zaključeni su u cenovnom rasponu od 19,40 do 20,00 dinara po kilogramu bez PDV-a, zavisno od analize na aflatoksin i pariteta. Prosečna ponderisana cena iznosila je 19,63 din/kg bez PDV-a, što je za 2,17% više nego prethodne nedelje.
Interesantno je primetiti da je ponuda uglavnom obuhvatala kukuruz bez analize na aflatoksin, dok je tražnja pretežno bila usmerena na kukuruz sa analizom. Ovo ukazuje na rastuću svest o važnosti kvaliteta i bezbednosti poljoprivrednih proizvoda među trgovcima i kupcima.
Pšenica beleži značajan rast cena
Tržište pšenice takođe je pokazalo značajnu aktivnost, posebno početkom nedelje. Berzanski ugovori za pšenicu zaključeni su u cenovnom rasponu od 21,50 do 22,30 din/kg bez PDV-a, zavisno od parametara kvaliteta i pariteta. Prosečna ponderisana cena dostigla je 22,00 din/kg bez PDV-a, što predstavlja impresivan rast od 5,36% u odnosu na prethodnu nedelju.
Ovaj cenovni skok pšenice može se pripisati različitim faktorima, uključujući:
- Povećanu globalnu tražnju
- Ograničene zalihe visokokvalitetne pšenice
- Potencijalne geopolitičke tenzije koje utiču na lanac snabdevanja
Uprkos cenovnom rastu, primećen je značajan cenovni spred između ponude i tražnje, koji se zadržao tokom cele nedelje. Ova situacija je otežavala zaključenje berzanskih ugovora, ukazujući na potrebu za boljim usklađivanjem očekivanja prodavaca i kupaca.
Izostanak trgovine sojom
Za razliku od kukuruza i pšenice, soja je ove nedelje izostala iz trgovanja na Produktnoj berzi. Iako je početkom nedelje zabeleženo povećanje aktivnosti na tržištu soje, ponuda je tokom cele nedelje nadmašivala tražnju. U ponudi se nalazila kako domaća, tako i uvozna soja hrvatskog porekla, ali zbog slabog interesovanja kupaca nije došlo do zaključenja kupoprodajnih ugovora.
Ovaj izostanak trgovine sojom može ukazivati na:
- Trenutnu zasićenost tržišta
- Očekivanja kupaca o potencijalnom padu cena u budućnosti
- Preusmeravanje interesa na druge poljoprivredne proizvode
Zaključak i budući trendovi
Analizirajući aktivnosti na Produktnoj berzi u Novom Sadu tokom protekle nedelje, jasno je da kukuruz i pšenica dominiraju trgovinom. Značajan rast cena ovih žitarica ukazuje na snažnu tražnju i potencijalno ograničenu ponudu. S druge strane, izostanak trgovine sojom naglašava volatilnost tržišta poljoprivrednih proizvoda.
U narednom periodu, očekuje se da će tržišni učesnici pažljivo pratiti globalne trendove u proizvodnji i trgovini žitaricama. Faktori poput vremenskih uslova, geopolitičkih događaja i promena u globalnoj potražnji mogu imati značajan uticaj na cene i obim trgovine na Produktnoj berzi u Novom Sadu.
Zaključno, dinamika trgovine kukuruzom i drugim poljoprivrednim proizvodima na Produktnoj berzi u Novom Sadu ostaje ključni indikator stanja domaćeg agrarnog sektora i njegovog položaja na međunarodnom tržištu.