Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Analiza farmaceutskog tržišta Srbije: Izazovi i preporuke

Savet stranih investitora (FIC) nedavno je objavio sveobuhvatnu analizu farmaceutskog tržišta u Srbiji, ukazujući na ključne izazove i preporuke za unapređenje. Analiza se fokusira na pitanja poput budućnosti državnih apoteka, politike cena lekova i stabilnosti snabdevanja.

Budućnost državnih apoteka u Srbiji

Farmaceutsko tržište u Srbiji suočava se sa značajnim izazovima, posebno kada je reč o budućnosti državnih apoteka. Savet stranih investitora ističe potrebu za jasnim opredeljenja Vlade Srbije po ovom pitanju. Ukoliko se proceni da državne apoteke nemaju održivu budućnost u trenutnom obliku, FIC predlaže model javno-privatnog partnerstva (JPP) kao potencijalno rešenje.

Prema mišljenju FIC-a, proces poveravanja apoteka privatnom sektoru mora biti sproveden u skladu sa zakonom o javno-privatnom partnerstvu. Ovakav pristup bi osigurao transparentnost postupka i maksimizirao koristi za sve učesnike, istovremeno uvažavajući specifičnosti koje proizilaze iz statusa i poslovanja apoteka u javnoj svojini.

Uticaj globalne krize na cene lekova

Globalni ratni sukobi i posledična ekonomska kriza značajno su uticali na farmaceutsku industriju širom sveta, pa tako i u Srbiji. Inflacija i poremećaji u lancu snabdevanja doveli su do fluktuacija cena farmaceutskih proizvoda. Ovi poremećaji manifestuju se kroz:

  • Povećane troškove transporta
  • Ograničen pristup sirovinama
  • Rast cena sirovina
  • Povećane troškove proizvodnje
  • Geopolitičku neizvesnost

Kao rezultat ovih faktora, snabdevanje lekovima postalo je nepredvidivo, što je dovelo do globalnih nestašica većeg broja lekova. Ovaj problem prepoznat je i na nivou Evropske unije, koja je u aprilu 2023. predložila novu Farmaceutsku direktivu sa ciljem rešavanja problema nestašica i potencijalnih povlačenja lekova sa tržišta.

Politika cena lekova u Srbiji

Politika cena lekova predstavlja ključni faktor stabilnosti farmaceutskog tržišta. U Srbiji se očekuje smanjenje cena lekova zbog uvođenja Grčke kao referentne zemlje za određivanje cena, pored Italije i Slovenije. Međutim, konkretni efekti ove promene biće poznati tek po objavljivanju novih cena.

Savet stranih investitora naglašava da su veledrogerije posebno pogođene trenutnom situacijom. Troškovi distribucije, koji su sastavni deo cene leka, značajno su porasli usled poskupljenja goriva, energenata i drugih operativnih troškova. Ovo dodatno opterećuje sistem i otežava redovno i bezbedno snabdevanje lekovima.

Preporuke za stabilizaciju farmaceutskog tržišta

FIC predlaže nekoliko ključnih mera za stabilizaciju i unapređenje farmaceutskog tržišta u Srbiji:

  1. Nastavak aktivnosti na rešavanju dugova zdravstvenih ustanova prema veledrogerijama i dobavljačima
  2. Obezbeđivanje stabilnog finansiranja inovativnih lekova, medicinskih sredstava i generičkih lekova
  3. Proširenje indikacija namenskim transferom budžetskih sredstava prema Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje (RFZO)
  4. Uključivanje svih zainteresovanih strana u donošenje relevantnih odluka

Zdravstvena zaštita je od ključnog značaja za ekonomski rast i razvoj zemlje. Kvalitetna zdravstvena zaštita direktno utiče na produktivnost radne snage, smanjuje troškove zdravstvene zaštite i poboljšava kvalitet života građana. Međutim, trenutni sistem obaveznog zdravstvenog osiguranja ne pokriva sve potrebe pacijenata, što je dovelo do brzog rasta privatnog zdravstvenog sektora u poslednjoj deceniji.

Potreba za dodatnim finansiranjem zdravstvenog sistema

Savet stranih investitora ističe da RFZO nije u mogućnosti da iz sopstvenih prihoda adekvatno odgovori na sve potrebe pacijenata za medikamentnim terapijama. Zbog toga se preporučuje namenska i kontinuirana intervencija iz centralnog budžeta kao dodatak postojećim izdvajanjima RFZO za lekove.

Pored toga, FIC naglašava važnost usaglašavanja domaćeg pravnog okvira sa EU legislativom, posebno kroz donošenje novog Zakona o lekovima. Ovaj zakon bi trebalo da otkloni neprimenjivost pojedinih odredbi u praksi i poveća transparentnost u sprovođenju određenih procedura.

U zaključku, farmaceutsko tržište u Srbiji suočava se sa brojnim izazovima koji zahtevaju sistemski pristup i saradnju svih relevantnih aktera. Implementacija preporuka Saveta stranih investitora mogla bi značajno doprineti stabilizaciji tržišta i unapređenju zdravstvenog sistema u celini.