Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Američke investicije u Srbiji: Perspektive i izazovi

Ekonomska saradnja između Sjedinjenih Američkih Država i Srbije doživljava značajan rast, sa fokusom na američke investicije u različitim sektorima srpske privrede. Ovaj trend ukazuje na rastuće interesovanje američkih kompanija za srpsko tržište i potencijal za dalji razvoj bilateralnih ekonomskih odnosa.

Pregled američkih kompanija u Srbiji

Prema podacima AmCham-a, približno 87 preduzeća iz SAD aktivno posluje u Srbiji. Ove kompanije su pretežno koncentrisane u sektorima informacionih i komunikacionih tehnologija, lake industrije, uključujući prehrambenu i duvansku industriju, energetike, lake metalne industrije, građevinarstva, kao i u finansijskom sektoru.

Među najprepoznatljivijim američkim brendovima u Srbiji su Coca-Cola i Philip Morris, dok su u poslovnim krugovima dobro poznati Ball Corporation, proizvođač limenki, i građevinska kompanija Bechtel, koja je angažovana na izgradnji Moravskog koridora, značajnog infrastrukturnog projekta u Srbiji.

Obim i značaj američkih investicija

Američka ambasada ističe da je Srbija postala "motor razvoja" regiona Zapadnog Balkana, privukavši ukupno oko 40 milijardi dolara stranih direktnih investicija u protekle dve decenije. Od tog iznosa, približno 4 milijarde dolara potiču iz SAD, što ukazuje na značajno američko prisustvo u srpskoj ekonomiji.

Američki sekretarijat za međunarodnu trgovinu (ITA) u svojim smernicama potencijalnim investitorima naglašava da će u Srbiji uglavnom imati jednak tretman kao i drugi strani ulagači. Takođe, ističu da su im na raspolaganju različiti programi za podsticanje investicija koje nudi srpska vlada.

Izazovi i mogućnosti za američke investitore

Birokratija i korupcija se izdvajaju kao glavni izazovi u poslovnom okruženju Srbije, prema analizi ITA iz jula prošle godine. Dodatni problemi uključuju gubitke pojedinih državnih preduzeća, raširenu neformalnu ekonomiju i neefikasno pravosuđe. Međutim, važno je napomenuti da ova analiza nije uzela u obzir nedavno dobijeni investicioni rejting Srbije, što bi moglo pozitivno uticati na percepciju zemlje među stranim investitorima.

AmCham Srbija, organizacija koja okuplja 272 kompanije, uključujući 87 iz SAD, u svom istraživanju "Dvanaesto prolazno vreme" ističe ključne prioritete za dugoročni privredni rast u Srbiji:

  • Ulaganje u obrazovanje i modernizacija radnog zakonodavstva
  • Smanjenje korupcije i sive ekonomije
  • Jačanje vladavine prava i efikasnosti pravosuđa
  • Digitalna transformacija i razvoj e-uprave
  • Implementacija zelene agende

Uticaj američke politike na investicije u Srbiji

Na pitanje o potencijalnom uticaju promene administracije u SAD na planove američkih kompanija u Srbiji, AmCham odgovara da nije realno očekivati značajne promene u kratkom roku. Ipak, organizacija izražava optimizam u pogledu daljeg produbljivanja ekonomske saradnje između SAD i Srbije.

"Iako republikanska administracija tradicionalno važi za naklonjenu pro-biznis politikama, za kompletnu analizu efekata šire ekonomske i trgovinske politike na investiranje u Srbiji moramo sačekati konkretne korake nove administracije," navode iz AmCham-a za Biznis.rs.

Spoljnotrgovinska saradnja i izvozni potencijal

U oblasti spoljnotrgovinske saradnje, primetan je značajan rast u određenim sektorima. Premijer Srbije Miloš Vučević je istakao impresivan podatak da je izvoz softverskih usluga u SAD tokom 2023. godine dostigao vrednost od približno 1,6 milijardi dolara.

Robni izvoz, iako u porastu, i dalje zaostaje za IT sektorom. Prema podacima UN-Comtrade baze, koje koristi portal Trade Economics, vrednost robnog izvoza iz Srbije u SAD dostigla je oko 558 miliona dolara. Najčešće izvozne kategorije uključuju mašine, proizvode od gume, električnu opremu, kao i oružje i municiju.

Značajni infrastrukturni projekti i investicije

Američki investitori pokazuju posebno interesovanje za angažman na velikim infrastrukturnim projektima u Srbiji. Neki od najznačajnijih primera uključuju:

  1. Saradnju američkog UGT-a i južnokorejskog Hyundai-a na izgradnji šest samo-balansirajućih solarnih elektrana za EPS, projekat čija se vrednost procenjuje na približno 1,9 milijardi evra.
  2. Angažman kompanije Bechtel na izgradnji Moravskog koridora, ključnog infrastrukturnog projekta u Srbiji.
  3. Planiranu investiciju kompanije Džareda Kušnera, zeta budućeg predsednika SAD Donalda Trampa, u iznosu od oko 500 miliona dolara za izgradnju luksuznog hotela i stanova na lokaciji bombardovanog Generalštaba u Beogradu.

Zaključak i perspektive

Uprkos izazovima, američke investicije u Srbiji pokazuju tendenciju rasta, posebno u sektorima informacionih tehnologija i infrastrukture. Dalji razvoj ekonomske saradnje između dve zemlje zavisiće od unapređenja poslovnog ambijenta u Srbiji i konkretnih koraka nove američke administracije u domenu ekonomske i trgovinske politike.