Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

AMD osvaja tržište procesora: Revolucija u industriji

Industrija procesora doživljava dramatičnu transformaciju, sa AMD-om koji preuzima vodeću ulogu u inovacijama i tržišnom udelu. Ova promena signalizira novu eru konkurencije u svetu računarske tehnologije, sa dalekosežnim implikacijama za potrošače i korporativne korisnike.

Revolucionarni napredak AMD-a na tržištu procesora

Prema najnovijim podacima istraživačke firme Mercury Research, AMD je ostvario neverovatnan napredak na tržištu desktop procesora. U trećem kvartalu 2024. godine, kompanija je dostigla impresivan udeo od gotovo 29%, što predstavlja ogroman skok od uvođenja revolucionarne Zen arhitekture 2017. godine. Ovaj rast od približno 5,7 procentnih poena u odnosu na prethodni kvartal svedoči o neprestanoj inovaciji i konkurentnosti AMD-a u industriji kojom je dugo dominirao Intel.

Godišnji rast AMD-a od skoro deset procentnih poena posebno je impresivan kada se uzme u obzir kontekst tržišta. Ovaj uspeh se u velikoj meri pripisuje izvanrednim performansama Ryzen 7000 i 9000 serije procesora. Nasuprot tome, Intelovi Raptor Lake procesori su se suočili sa značajnim tehničkim izazovima, uključujući probleme sa stabilnošću, što je dodatno naglasilo AMD-ovu konkurentsku prednost.

Širenje uticaja: AMD-ov prodor u laptop i server segmente

AMD-ov uspeh nije ograničen samo na desktop tržište. Kompanija je ostvarila značajan napredak i u drugim ključnim segmentima:

  • Laptop procesori: AMD je dostigao udeo od 22,3% na tržištu procesora za prenosne računare
  • Server procesori: Kompanija drži 24,2% tržišnog udela u ovom kritičnom segmentu

Posebno je impresivan AMD-ov prodor u sektor data centara. Odeljenje za data centre generisalo je rekordnih 3,55 milijardi dolara kvartalnog prihoda, što predstavlja ogroman uspeh za kompaniju koja pre samo jedne decenije nije imala značajno prisustvo u ovom sektoru. Ovaj rast je prvenstveno podstaknut snažnom prodajom EPYC procesora za hiperskalere i cloud provajdere, kao i Instinct MI300X čipova za AI aplikacije.

Intel-ova reakcija i tržišna dinamika

Uprkos AMD-ovom impresivnom napretku, Intel i dalje zadržava dominantnu poziciju na ukupnom PC tržištu sa udelom od približno 76%. Ova pozicija se održava zahvaljujući snažnim korporativnim vezama i širokoj proizvodnoj infrastrukturi. OEM partneri poput Dell-a, HP-a i Lenovo-a i dalje se u velikoj meri oslanjaju na Intel za opremanje institucija kao što su škole, univerziteti i državne agencije.

Intel pripisuje pad svog tržišnog udela na desktop tržištu (sada oko 71%) prilagođavanju zaliha, a ne direktnoj konkurenciji. Međutim, industrija pomno prati ove trendove, očekujući da će intenzivirana konkurencija između dva giganta dovesti do ubrzanih inovacija i potencijalno nižih cena za potrošače.

Implikacije za budućnost računarske industrije

AMD-ov uspeh signalizira značajnu promenu u dinamici računarske industrije. Ova pojačana konkurencija ima potencijal da:

  1. Ubrza razvoj novih tehnologija procesora
  2. Snizi cene visokokvalitetnih komponenti za krajnje korisnike
  3. Poveća izbor i fleksibilnost za OEM proizvođače

Dok se industrija približava eri kvantnog računarstva i naprednih AI aplikacija, konkurencija između AMD-a i Intel-a će verovatno igrati ključnu ulogu u oblikovanju budućnosti računarske tehnologije. Potrošači i korporativni korisnici mogu očekivati kontinuirane inovacije i poboljšanja performansi u godinama koje dolaze.

U zaključku, AMD-ov impresivan rast na tržištu procesora predstavlja prekretnicu u industriji računarstva. Sa značajnim napretkom u desktop, laptop i server segmentima, kompanija je pokazala svoju sposobnost da se takmiči i inovira na najvišem nivou. Dok tržište procesora nastavlja da evoluira, očekuje se da će ova pojačana konkurencija doneti brojne prednosti za korisnike širom sveta, podstičući dalji napredak u računarskoj tehnologiji.