Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

AmCham istraživanje otkriva umereno zadovoljstvo poslovnom klimom u Srbiji

Nedavno sprovedeno istraživanje Američke privredne komore u Srbiji (AmCham) ukazuje na umereno zadovoljstvo poslovnom klimom među kompanijama članicama. Ova ocena od 3 na skali od 1 do 5 predstavlja postepeni napredak, sa trendom rasta zadovoljnih i pada nezadovoljnih članica.

Detaljni uvid u poslovnu klimu Srbije

Istraživanje pod nazivom "Dvanaesto prolazno vreme" obuhvatilo je 155 kompanija i pružilo sveobuhvatan pogled na trenutno stanje poslovne klime u Srbiji. Rezultati pokazuju da je ove godine zabeležen najveći broj zadovoljnih i najmanji broj nezadovoljnih članica od početka sprovođenja ovog istraživanja, što ukazuje na pozitivan trend u percepciji poslovnog okruženja.

Interesantno je primetiti da mala i mikro preduzeća, koja nisu članovi AmCham-a, dele slične stavove sa većim kompanijama, iako su nešto kritičniji u svojoj proceni. Ova grupa je ocenila poslovnu klimu sa 2,8, što je neznatno niže od ocene članica AmCham-a, ali i dalje ukazuje na generalno pozitivan stav prema poslovnim uslovima u zemlji.

Ohrabrujući poslovni rezultati i očekivanja

Uprkos globalnim ekonomskim izazovima, kompanije u Srbiji beleže ohrabrujuće rezultate. Veliki broj članica AmCham-a, kao i malih i mikro preduzeća, prijavljuje bolje poslovne performanse od planiranih za tekuću godinu. Štaviše, ovi rezultati nadmašuju i prošlogodišnje pokazatelje, što sugeriše na postepeni oporavak i jačanje srpske ekonomije.

Optimizam za budućnost je evidentan, sa približno dve trećine članica AmCham-a koje predviđaju rast poslovanja i nove investicije u narednoj godini. Dodatno, oko polovine kompanija veruje da će doći do povećanja broja zaposlenih, što ukazuje na pozitivna očekivanja u pogledu ekonomskog rasta i razvoja tržišta rada.

Ključni izazovi i prioriteti za unapređenje

Uprkos pozitivnim trendovima, kompanije se i dalje suočavaju sa određenim izazovima. Dostupnost kvalifikovane radne snage ostaje primarni problem za većinu članica AmCham-a, dok visoka inflacija, iako i dalje prisutna kao rizik, značajno gubi na važnosti u poređenju sa prethodnim periodima.

Za dalje unapređenje poslovne klime, kompanije od Vlade Srbije očekuju posvećenost institucionalnim reformama i unapređenju obrazovnog sistema. Prioriteti za dugoročni rast uključuju:

  • Ulaganje u obrazovanje i modernizaciju radnog zakonodavstva
  • Smanjenje korupcije i sive ekonomije
  • Jačanje vladavine prava i efikasnosti pravosuđa
  • Ubrzanje digitalne transformacije i razvoj e-uprave
  • Implementaciju zelene agende

Perspektive za 2024. godinu i dugoročni planovi

Kada je reč o očekivanjima za 2024. godinu, i članice AmCham-a i manja preduzeća izražavaju optimizam. Većina kompanija prijavljuje da su njihova očekivanja prevaziđena, sa rezultatima koji su čak i bolji od onih zabeleženih u prethodnoj godini. Ovo sugeriše na stabilizaciju i postepeni oporavak ekonomije nakon globalnih poremećaja uzrokovanih pandemijom COVID-19 i ratom u Ukrajini.

Stefan Lazarević, predsednik AmCham-a, ističe važnost kontinuiranog rada na institucionalnim reformama za održavanje i intenziviranje ovog pozitivnog trenda. Ključne oblasti fokusa uključuju:

  1. Digitalizaciju sudstva i uvođenje e-suda
  2. Priznavanje elektronskog dokumenta u radno-pravnoj dokumentaciji
  3. Unapređenje regulative za podsticanje ulaganja u zelenu energiju
  4. Usklađivanje radnog zakonodavstva sa savremenim potrebama tržišta rada

Izazovi sa radnom snagom i potrebe za reformama

Istraživanje je pokazalo da izazovi vezani za dostupnost radne snage ostaju najznačajniji problem za poslovanje kompanija. Ključni problemi u ovoj oblasti uključuju:

  • Visoka očekivanja kandidata i zaposlenih u pogledu zarada i beneficija
  • Nedostatak kvalifikovane radne snage na domaćem tržištu
  • Visoko poresko opterećenje zarada

Kada je reč o reformama neophodnim za dugoročni privredni rast, članice AmCham-a već više od šest godina ističu smanjenje korupcije i uspostavljanje vladavine prava kao prioritete. Razvoj e-uprave i digitalna transformacija, kao i sprovođenje zelene agende, takođe se smatraju ključnim oblastima za unapređenje.

Značaj fleksibilnosti u radnom zakonodavstvu

Interesantno je primetiti rastuću potrebu za većom fleksibilnošću u radnom zakonodavstvu. Nakon decenije kontinuiranog pada, broj kompanija koje ovo vide kao prioritet vraća se na visok nivo iz 2014. godine. Ovo ukazuje na potrebu za modernizacijom radnih propisa, prilagođavanjem savremenim uslovima rada i prepoznavanjem novih oblika radnog angažmana.

Perspektive saradnje sa Vladom Srbije

Premijer Miloš Vučević, prisutan na prezentaciji rezultata istraživanja, naglasio je da je ekonomija najplodnije polje saradnje između Srbije i SAD. On je istakao da Vlada Srbije vidi AmCham kao dugogodišnjeg partnera koji pomaže u unapređenju poslovnog ambijenta.

Vučević je ocenio da su rezultati ovogodišnjeg istraživanja ohrabrujući, ali da istovremeno obavezuju Vladu i institucije na dalji rad. Cilj je da se ocena poslovne klime u narednim godinama dodatno poboljša.

Premijer je takođe naglasio značaj nedavno dobijenog investicionog kreditnog rejtinga za Srbiju, uprkos globalnim izazovima. Očekuje se da će inflacija na kraju godine biti oko 4%, što ukazuje na stabilizaciju ekonomskih prilika.

U zaključku, istraživanje AmCham-a pruža sveobuhvatan uvid u trenutno stanje poslovne klime u Srbiji, ukazujući na umereno zadovoljstvo kompanija i pozitivna očekivanja za budućnost. Iako izazovi poput dostupnosti kvalifikovane radne snage i potrebe za institucionalnim reformama ostaju prisutni, opšti trend ukazuje na postepeno poboljšanje poslovnog ambijenta i ekonomskih perspektiva zemlje.