Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Air Serbia uvodi direktne letove Beograd-Šangaj

Air Serbia, nacionalni avio-prevoznik Srbije, najavljuje značajno proširenje svojih usluga ka Kini, uvođenjem direktnih letova između Beograda i Šangaja. Ova nova ruta označava treću redovnu liniju između Srbije i Kine, dodatno jačajući veze između dve zemlje.

Proširenje mreže letova Air Serbia u Kinu

Air Serbia je danas objavila da će od 11. januara 2025. godine uspostaviti direktnu avio-liniju između Beograda i Šangaja. Ova najava dolazi samo devet dana nakon što je kompanija uvela redovne letove do Guangdžoua, što predstavlja drugu destinaciju u Kini pored Tjenđina, do kojeg AS leti od decembra 2022. godine.

Prema saopštenju kompanije, letovi na novoj ruti će se obavljati dva puta nedeljno tokom predstojeće zimske sezone. Iz Beograda za Šangaj avioni će poletati utorkom i subotom, dok će povratni letovi iz Šangaja za Beograd biti sredom i nedeljom. Ova frekvencija letova omogućiće putnicima fleksibilnost u planiranju putovanja, bilo da se radi o poslovnim ili turističkim aranžmanima.

Značaj nove avio-linije za srpsko-kineske odnose

Jirži Marek, generalni direktor Air Serbia, naglasio je važnost ove nove linije u kontekstu jačanja bilateralnih odnosa između Srbije i Kine. "Uvođenjem direktnih letova do Šangaja, uz bezvizni režim i nedavno potpisani sporazum o slobodnoj trgovini, značajno doprinosimo daljem razvoju ekonomskih, poslovnih, turističkih i kulturnih veza između naše dve zemlje," izjavio je Marek.

Ova nova avio-linija ne samo da će olakšati putovanja između dve zemlje, već će takođe omogućiti efikasniju razmenu roba i usluga. To je posebno značajno s obzirom na rastući obim trgovine između Srbije i Kine, kao i sve veći broj kineskih investicija u srpsku privredu.

Šangaj kao strateška destinacija

Izbor Šangaja kao treće kineske destinacije za Air Serbia nije slučajan. Ovaj grad, smešten u istočnoj Kini na obali Istočnog kineskog mora, predstavlja ključno ekonomsko čvorište ne samo za Kinu, već i za celu istočnu Aziju. Šangaj je jedna od najvećih svetskih luka i glavni industrijski i komercijalni centar Kine, što ga čini idealnom destinacijom za srpske poslovne ljude i turiste.

Međunarodni aerodrom Šangaj Pudong, na koji će sletati i sa kojeg će poletati avioni Air Serbia, nalazi se približno 30 kilometara istočno od centra grada. Ovaj impresivni aerodrom, koji se prostire na gotovo 40 kvadratnih kilometara duž obale u istočnom Pudongu, predstavlja glavno vazdušno čvorište istočne Azije. U 2023. godini, ovaj aerodrom je opslužio više od 54 miliona putnika, što govori o njegovom značaju i kapacitetu.

Uticaj na turizam i poslovanje

Očekuje se da će nova avio-linija imati značajan uticaj na turizam i poslovno povezivanje između Srbije i Kine. Srpski turisti će sada imati lakši pristup jednom od najdinamičnijih gradova sveta, dok će kineski posetioci moći jednostavnije da istražuju lepote Srbije i regiona.

Za poslovnu zajednicu, ova linija predstavlja priliku za brža i efikasnija poslovna putovanja, što može dovesti do intenziviranja trgovinskih odnosa i potencijalnih novih investicija. Takođe, očekuje se da će ova linija olakšati transport robe, posebno za proizvode koji zahtevaju brzu isporuku.

Budućnost Air Serbia i avio-saobraćaja u regionu

Uvođenje linije do Šangaja je deo šire strategije Air Serbia za pozicioniranje Beograda kao regionalnog avio-čvorišta. Ova ekspanzija ne samo da jača poziciju Air Serbia na tržištu, već i doprinosi ekonomskom razvoju Srbije kroz povećanje povezanosti sa globalnim ekonomskim centrima.

Očekuje se da će Air Serbia nastaviti sa širenjem svoje mreže destinacija, posebno u Aziji, prateći trend rasta interesovanja za ovo tržište. Ovo bi moglo uključivati i povećanje frekvencije letova na postojećim rutama, kao i otvaranje novih linija ka drugim važnim azijskim gradovima.

U zaključku, uvođenje direktnih letova između Beograda i Šangaja predstavlja značajan korak napred za Air Serbia i srpsku avijaciju. Ova linija ne samo da će ojačati veze između Srbije i Kine, već će i otvoriti nove mogućnosti za ekonomsku saradnju, kulturnu razmenu i turizam. Dok Air Serbia nastavlja da širi svoju mrežu, Beograd se sve više pozicionira kao važno regionalno čvorište, povezujući Evropu sa rastućim tržištima Azije.