Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

100 godina Vazduhoplovne akademije: Spektakularni aero-miting

Vazduhoplovna akademija u Srbiji proslavila je svoj stoti rođendan grandioznim aero-mitingom u Vršcu, demonstrirajući impresivnu evoluciju civilnog i vojnog vazduhoplovstva u zemlji.

Stogodišnjica Vazduhoplovne akademije obeležena spektakularnim aero-mitingom

U nedelju, 22. septembra, Vazduhoplovna akademija obeležila je značajan jubilej - tačno 100 godina postojanja. Povodom ovog izuzetnog događaja, organizovan je najveći civilno-vojni aero-miting u Srbiji ove godine. Spektakl je privukao impresivnu publiku od približno 15.000 ljudi, što svedoči o značaju ovog događaja za vazduhoplovnu zajednicu i širu javnost.

Vršačko nebo postalo je pozornica za više od 50 raznovrsnih letelica. Učesnici su uključivali Vojsku Srbije, Ministarstvo unutrašnjih poslova, nacionalnu avio-kompaniju Air Serbia, Vazduhoplovnu akademiju, kao i privatne avio-kompanije i predstavnike sportske avijacije. Ovako raznolik sastav učesnika pružio je sveobuhvatan prikaz stanja vazduhoplovstva u Srbiji.

Raznolik program aero-mitinga

Program je započeo atraktivnim nastupom paraglajdera i padobranaca, koji su svojim veštinama oduševili prisutne. Usledili su preleti Dromadera Privredne avijacije, a zatim je publika imala priliku da vidi kompletnu flotu matične vršačke Pilotske akademije. Ovaj deo programa je posebno istakao obrazovni aspekt vazduhoplovstva i ulogu Akademije u obučavanju budućih pilota.

Građani su takođe mogli da vide ultralaku Silu, kao i letački prikaz Utvinih letelica, Sove i Laste. Ovi prikazi su demonstrirali raznovrsnost vazduhoplovne industrije u Srbiji, od lakih sportskih do namenskih letelica.

Posebno atraktivan deo programa izvela je gošća iz inostranstva, Melani Astle. Kao akrobatska pilotkinja i prva žena pobednica trke Red Bull Air Race, Astle je izvela impresivnu akro-rutinu sa svojim avionom Ekstra 330. Njen nastup nije samo oduševio publiku, već je i naglasio međunarodni karakter ovog događaja.

Prikaz vojnih i civilnih vazduhoplovnih kapaciteta

Helikopterska jedinica MUP-a Srbije prikazala je svoje moderne helikoptere Airbus H145M i Ka-32 u letu, dok je na statičkom delu izložbe bila predstavljena Super Puma. Ovaj segment je istakao važnost helikoptera u operacijama spašavanja i bezbednosnim misijama.

Vršački aerodrom je zatim nadletela Cesna 525 CJ domaće privatne čarter avio-kompanije Prince Aviation, demonstrirajući razvoj poslovne avijacije u Srbiji.

Glavna atrakcija letačkog programa usledila je na kraju - zajednički prelet putničkog aviona Airbus A320 kompanije Air Serbia i para višenamenskih borbenih aviona MiG-29SM+ Vojske Srbije. Ovaj impresivni finale simbolično je spojio civilno i vojno vazduhoplovstvo, naglašavajući njihovu međusobnu povezanost i značaj za zemlju.

Statički prikaz i budućnost vazduhoplovstva

U statičkom delu izložbe, austrijski Diamond je prikazao svoj DA50, parkiran uz vojne helikoptere Mi-17 i Mi-35M Vojske Srbije. Posetioci su takođe mogli da vide brojne druge letelice domaće generalne avijacije, uključujući žirokoptere, ultralake avione i druge zanimljive letelice. Ovaj deo programa pružio je publici priliku da izbliza razgleda različite tipove vazduhoplova i bolje razume njihove karakteristike i namenu.

Saradnja Vazduhoplovne akademije i Air Serbia

Tokom otvaranja aero-mitinga, objavljeno je potpisivanje značajnog ugovora između Air Serbia i Vazduhoplovne akademije o školovanju deset pilota za potrebe srpske nacionalne avio-kompanije. Ovaj pilotski kadetski program predviđa obuku 10 kandidata tokom školske 2024/25. godine.

Jirži Marek, generalni direktor kompanije Air Serbia, naglasio je važnost ove saradnje: "Ovaj ugovor nam daje priliku da pokrenemo novi kadetski program naše kompanije i tako potencijalno angažujemo perspektivne mlade pilotkinje i pilote odmah po završetku školovanja." On je dodao da će ovo biti jedinstvena prilika za mlade pilote da se zaposle u nacionalnoj avio-kompaniji svoje zemlje, koja obezbeđuje najkvalitetniju moguću nadogradnju osnovnog pilotskog obrazovanja.

Investicije u vazduhoplovnu infrastrukturu

Gabrijela Grujić, v.d. direktora Kancelarije za dualno obrazovanje i Nacionalni okvir kvalifikacija, najavila je početak radova na rekonstrukciji i dogradnji objekata u najsavremenijem vazduhoplovnom trening centru u Vršcu. Planirani radovi uključuju rekonstrukciju i dogradnju objekata za smeštaj studenata, restorana, energetskog bloka, upravne zgrade, sportske hale, poletno-sletne staze, kao i izgradnju novog helidroma. Ukupna vrednost radova i opreme procenjena je na otprilike 48 miliona evra, što predstavlja značajnu investiciju u budućnost vazduhoplovstva u Srbiji.

Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić istakao je značaj ovih investicija: "Veoma je značajno što škola na Dorćolu dobija simulator letenja za obuku pilota za Airbus A320. Na taj način ćemo početi, kao nekada, da školujemo pilote koji su potrebni ne samo našoj nacionalnoj avio-kompaniji, već i inostranstvu."

Goran Cvijović, direktor Vazduhoplovne akademije, naglasio je da će, zahvaljujući investicijama Vlade Republike Srbije, uskoro đake pilote obučavati na tehnološki najnaprednijem simulatoru letenja za obuku pilota putničkih aviona tipa Airbus A320. On je istakao da je otvaranje kadetskog programa, koji omogućava stipendiranje desetoro studenata, logičan korak u nastavku saradnje dve najznačajnije institucije u srpskom civilnom vazduhoplovstvu.

Ova proslava stogodišnjice Vazduhoplovne akademije nije samo obeležila značajan jubilej, već je i pokazala put ka budućnosti vazduhoplovstva u Srbiji. Kroz impresivan aero-miting, nove programe obuke i značajne investicije, Srbija potvrđuje svoju posvećenost razvoju vazduhoplovnog sektora i obrazovanju novih generacija stručnjaka u ovoj oblasti.